ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն Armmono փառատոնի գլխավոր գործընկերն է
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցել է Armmono 22-րդ ամենամյա միջազգային փառատոնին, որն այս տարի կանցկացվի Երեւանում ապրիլի 17-ից մայիսի 3-ը։
Բանկից հայտնել են, որ ծրագրում ընդգրկված են տարբեր ժանրերի ավելի քան 20 հայկական եւ արտասահմանյան մոնոներկայացում՝ մոնոդրամա, մոնոստենդափ։
Ներկայացումները տեղի կունենան Երեւանի թատերական տարբեր դահլիճների բեմերում՝ 50 դերասանի մասնակցությամբ։ Արտասահմանյան բեմադրություններից հանդիսատեսին կցուցադրվեն «Մոնոկլ» մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի հաղթող ճանաչված երկու ռուսական ներկայացում եւ մեկ ներկայացում Բելառուսից։ Փառատոնի շրջանակում նախատեսված են նաեւ Ռուսաստանից ժամանած հայտնի արտ-մենեջերների, ռեժիսորների եւ դերասանների վարպետության դասեր։
«Մենք ուրախ ենք աջակցել Armmono փառատոնին, որը վառ իրադարձություն է դարձել երկրի մշակութային կյանքում։ Այս միջոցառումը ավելի քան երկու տասնամյակ միավորում է տաղանդավոր դերասանների, ռեժիսորների եւ բոլոր նրանց, ովքեր գնահատում եւ սիրում են արվեստը։ Նման միջոցառումները նպաստում են թատերական արվեստի զարգացմանը եւ տարբեր երկրների ստեղծագործական թիմերի միջեւ փոխգործակցության ամրապնդմանը: Վստահ եմ, որ այս տարվա բոլոր ներկայացումները մեծ հետաքրքրություն կառաջացնեն հանդիսատեսի մոտ եւ կգրավեն թատերական ստեղծագործության նոր երկրպագուներ»,- նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Armmono փառատոնը գոյություն ունի ավելի քան 20 տարի։ Մոնոներկայացումն աշխարհում ճանաչված ժամանակակից թատերական ժանրերից է, որը հարազատ է դարձել մեր հանդիսատեսին նույնպես։ Մենք շատ շնորհակալ ենք, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցում է մեզ նման լայնածավալ նախագծում, որն, անկասկած, կարեւոր դեր կունենա հայկական մշակույթի զարգացման եւ միջազգային հարաբերությունների ամրապնդման գործում»,- նշել է փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը։
Միջոցառման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը եւ թատերական ներկայացումների ժամանակացույցը կարելի է գտնել փառատոնի պաշտոնական կայքում եւ սոցիալական էջերում։

ВТБ (Армения) выступил главным партнером фестиваля Armmono
ВТБ (Армения) поддержал 22-й ежегодный международный фестиваль Armmono, который в этом году проходит в Ереване с 17 апреля по 3 мая.
По сообщению банка, в программе представлено более 20 армянских и зарубежных моноспектаклей различных жанров – монодрама, моностандап. Выступления будут проходить на разных сценах театральных залов Еревана с участием 50 актеров. Среди зарубежных постановок зрителям покажут два российских спектакля – победителя Международного фестиваля моноспектаклей «Монокль» и один - из Беларуси. В рамках фестиваля предусмотрены также мастер-классы известных арт-менеджеров, режиссеров и актеров из России.
«Мы с радостью поддерживаем фестиваль Armmono, который стал ярким событием в культурной жизни страны. Это мероприятие уже более двух десятилетий объединяет талантливых актеров, режиссеров и всех, кто ценит и любит искусство. Подобные события помогают развивать театральное искусство и укреплять взаимодействие между творческими коллективами разных стран. Уверен, что все спектакли этого года вызовут огромный интерес у зрителей и привлекут новых поклонников театрального творчества», – прокомментировал генеральный директор – председатель директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«Фестиваль Armmono существует уже более 20 лет. Моноспектакль – один из признанных современных театральных жанров в мире, ставший родным также для нашего зрителя. Мы очень благодарны, что ВТБ (Армения) поддерживает нас в столь масштабном проекте, который, несомненно, сыграет важную роль в развитии армянской культуры и укреплении международных взаимоотношений», – отметила директор фестиваля Марианна Мхитарян.
Подробную информацию о мероприятии и расписание театральных представлений можно найти на официальном сайте или на социальных страницах фестиваля.