Փաշինյան. Առեւտրի հիմնական ազատությունները չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «ԵԱՏՄ-ն տնտեսական միավորում է՝ առանց որեւէ քաղաքական եւ, հատկապես, աշխարհաքաղաքական օրակարգի»։
«Հայկական եւ ղազախական կողմերը հիմնականում կիսում են այս մոտեցումը եւ զարգացնում են փոխգործակցությունն այս տնտեսական միավորման շրջանակներում հենց այս տրամաբանությամբ։
Մենք շարունակում ենք զարգացնել փոխգործակցությունը մեր տնտեսական համագործակցության շրջանակներում՝ ձգտելով կանխել ԵԱՏՄ-ն քաղաքականացնելու ցանկացած փորձերը: ԵԱՏՄ-ն եւ նրա տնտեսական սկզբունքները չպետք է փոխկապակցվեն քաղաքական հավակնությունների հետ: Առեւտրի եւ ինտեգրման հիմնական ազատությունները չեն կարող եւ չպետք է սահմանափակվեն քաղաքական նկատառումներով, ինչը կհանգեցնի միավորման հիմնարար սկզբունքների կորոզիայի», - ասել է Փաշինյանը Egemen Qazaqstan եւ Казахстанская правда թերթերին տված հարցազրույցում:

Пашинян: Стремимся пресекать всяческие попытки политизации ЕАЭС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что «ЕАЭС - экономическое объединение, без какой-либо политической и, тем более, геополитической повестки».
«Армянская и казахстанская стороны во многом разделяют данный подход, и развивают взаимодействие в рамках этого экономического объединения именно в этом ключе.
Мы продолжаем развивать взаимодействие в рамках нашего экономического сотрудничества, стремясь пресекать всяческие попытки политизации ЕАЭС. ЕАЭС и его экономические принципы не должны коррелировать с политическими амбициями. Базовые свободы торговли и интеграции не могут и не должны ограничиваться из-за политических соображений, что приведет к коррозии фундаментальных принципов объединения», - сказал Пашинян в интервью газетам Egemen Qazaqstan и «Казахстанская правда».