Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2024 թ-ի լավագույն բանկը Հայաստանում ըստ Global Finance ամսագրի
Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն բանկը Global Finance ամսագրի «Աշխարհի լավագույն բանկեր» 31-րդ տարեկան մրցանակաբաշխության արդյունքներով:
Հաղթող բանկերն ընտրվել են շուրջ 150 երկրից ու տարածաշրջանից` հիմնվելով այնպիսի չափանիշների վրա, ինչպիսիք են ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական գործընկերությունները, բիզնեսի զարգացումն ու նորարարությունը, ինչպես նաեւ հաշվի են առնվել ֆինանսական շուկաների ու վարկանիշային գործակալությունների վերլուծաբանների, բանկային խորհրդատուների եւ ֆինանսական ոլորտում ներգրավված այլ մասնագետների կարծիքները:
Ըստ Global Finance-ի, մրցանակակիր բանկերն աչքի են ընկել բարդ շուկայական պայմաններում իրենց հաճախորդների կարիքներին հոգատարությամբ արձագանքելու եւ լավ արդյունքներ արձանագրելու կարողությամբ։ Ըստ պարբերականի, արագ փոփոխվող տոկոսադրույքների պայմաններում հաղթող կազմակերպությունները կարողացել են խելամտորեն կառավարել իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները:
«Բանկային համակարգը կրկին անցումային շրջանում է գտնվում։ Գեներատիվ արհեստական բանականության տարածումը հեղաշրջելու է ամբողջ ոլորտը: «Լավագույն բանկ» մրցանակը շնորհվում է այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք մշտապես փոփոխվող պայմաններում առաջարկում են ծառայությունների ամենալայն շրջանակը, ինչպես նաեւ ապահովում են երկարաժամկետ հուսալիություն ու տեխնոլոգիական նորարարություն»,- նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ եւ գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է եւս մեկ անգամ ճանաչվել Հայաստանի լավագույն բանկը։ Այս ձեռքբերումը վկայում է մեր թիմի՝ բիզնեսի բոլոր ուղղություններով գերազանց արդյունքներ ապահովելու հանձնառության մասին։ Այն նաեւ ընդգծում է տեխնոլոգիական նորարարությունների զարգացմանն ուղղված մեր ջանքերը, որոնք մեզ թույլ են տալիս արագորեն հարմարվել փոփոխվող միջավայրին եւ, ամենակարեւորը, արձագանքել մեր հաճախորդների ընդլայնվող կարիքներին: Շնորհակալություն եմ հայտնում Global Finance-ին այս հեղինակավոր մրցանակի համար։ «Լավագույն բանկ» մրցանակը նոր խթան կհանդիսանա հաճախորդների սպասարկման ոլորտում գերազանցության հասնելու ճանապարհին», - ասել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Հայաստանի լավագույն բանկը» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է 10-րդ անգամ եւ չորրորդ տարին անընդմեջ։

Журнал Global Finance признал Америабанк лучшим банком в Армении в 2024 году
Америабанк признан победителем в номинации «Лучший банк в Армении» в рамках 31-й ежегодной церемонии награждения лучших банков мира, проводимой журналом Global Finance.
Отбор победителей производился почти в 150 странах и регионах с учетом ряда критериев, таких, как рост активов, рентабельность, географический охват, стратегические партнерства, развитие бизнеса и внедрение инноваций в продуктах. Также учитывались мнения аналитиков фондового рынка, аналитиков кредитного рейтинга, банковских консультантов и других лиц, вовлеченных в финансовую индустрию.
Как заявляют в Global Finance, в этом году награды были вручены банкам, которые были внимательны к потребностям своих клиентов в сложных рыночных условиях и добились высоких результатов, заложив основу для будущего успеха. Организации-победители умело управляли своими активами и пассивами в свете быстро меняющихся процентных ставок.
«Банковская система вновь переживает переломный момент. Появление генеративного искусственного интеллекта, который сулит существенные изменения в данной отрасли. В подобных переменчивых условиях награды «Лучший банк» присуждаются финансовым учреждениям, предлагающим самый широкий спектр услуг, долгосрочную надежность и технологические инновации», - отметил издатель и главный редактор журнала Global Finance Джозеф Д. Джиаррапуто.
«Для нас большая честь вновь получить награду «Лучший банк». Эта награда является признанием стремления нашей команды добиваться высоких результатов во всех направлениях бизнеса. Кроме того, она отмечает наше стремление к технологическим инновациям, позволяющим нам быстро адаптироваться к меняющейся среде и, что наиболее важно, к растущим потребностям наших клиентов. Я хотел бы поблагодарить Global Finance за эту престижную награду и подчеркнуть, что она еще больше укрепит наше стремление соответствовать самым высоким стандартам и внедрять инновации при обслуживании наших клиентов», – отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян.