IDBank-ի պատմությունները, թե ինչպես կարող են զեղծարարները զանգի միջոցով գումար կորզել
IDBank-ը պատրաստել է տեղեկատվական անվտանգության պատմություններ՝ ներկայացնելով իրավիճակներ, թե զեղծարարները ինչպես կարող են փորձել շփոթեցնել ձեզ ու գումար հափշտակել:
Համբերությունը հատեց
«Երկու շաբաթ առաջ մի երիտասարդ կին էր զանգահարել։ Դասական սցենար էր․ ներկայացավ որպես բանկի աշխատակից, անհանգստացած ձայնով ասաց, որ իմ քարտից ինչ-որ մեկը փորձում է գումար հափշտակել։ Ասաց՝ շտապ պետք է ամբողջ գումարը փոխանցեմ իր նշած հաշվեհամարին, որպեսզի այն ապահով մնա, մինչեւ բանկը կարգելափակի իմ քարտը։ Հարցրի՝ ո՞ր քարտիցս են փորձում գումար հափշտակել, ասաց՝ IDBank-ի։ Հարցրի՝ IDBank-ի ո՞ր քարտի, որովհետեւ մի քանիսն ունեմ։ Լռեց։ Հարցս կրկնեցի, կոպտեց՝ ասելով, թե ինքը փորձում է ինձ օգնել, իսկ ես ավելորդ հարցեր եմ տալիս։ Ամեն դեպքում ասացի, որ բոլոր քարտերս ինձ մոտ են, եւ երբեք առանց հսկողության չեմ թողել դրանք։ Կրկին կոպտեց, որ ուզում է ինձ փրկել զեղծարարությունից։ Կրկնեցի՝ իմ քարտերն ինձ մոտ են, եւ ինձ որեւէ հաղորդագրություն չի եկել գումարի գանձման փորձի մասին։ Համբերությունը հատեց եւ անջատեց զանգը։
Իզուր, դեռ երկար ու ջերմ կզրուցեինք․․․»
«Իդրամ-Բանկի» աշխատակիցը
«Ընկերուհուս հետ էի, երբ նրան Messenger-ով նամակ եկավ։ Ներկայացան՝ Իդրամի աշխատակից են, բայց անձնական օգտահաշվից էին գրում։ Արդեն իսկ տարօրինակ էր։ Սկսեցին հարցեր տալ դրամապանակից վերջին փոխանցումների մասին, իբրեւ թե ճշտելու համար, թե արդյո՞ք իր կատարած գործարքներն են, թե՞, գուցե, զեղծարարություն է տեղի ունեցել։ Ինչ-որ պահից ընկերուհուս հեռախոսը վերցրի եւ սկսեցի իր փոխարեն պատասխանել նամակներին։ Ավելի կոնկրետ՝ սկսեցի ինքս հարցեր տալ, որովհետեւ ֆինանսական կառույցում եմ աշխատում, եւ դեպքը շատ նման էր զեղծարարության։ Մի քանի հարցից հետո «Իդրամի աշխատակիցը» շփոթվեց, ու գրեց՝ «Սա մեր բանկի կողմից Ձեր հաշիվների անվտանգությունն ապահովելու միջոցառումներ են»։ Ի պատասխան՝ գրեցի, որ Իդրամը Բանկ չէ, ինչից հետո մեզ ուղղակի արգելափակեցին։ Ինչ խոսք, տխրեցինք․․․»
Գիշերվա երազ
«Կեսգիշերին արթնացա նրանից, որ Viber-ով անծանոթ համարից էին զանգահարում, ինչ-որ տղամարդու նկարով։ Շատ արագ ու անհանգիստ էր խոսում․ ասաց, որ ինչ-որ դժբախտ դեպք է տեղի ունեցել, ինքն էլ 42․000 դրամ պիտի փոխանցեր դեղի գնման համար, ու սխալմամբ փոխանցել է իմ Իդրամ դրամապանակին։ Սկզբում շփոթվեցի, հետո զանգին զուգահեռ բացեցի հավելվածս, որ ստուգեմ մուտքերը, ու ոչ մի գումարի մուտք չկար։ Ասացի, որ նման փոխանցում իմ դրամապանակին չի եղել։ Անչափ հուզվեց ու պատմեց իր պատմությունը սկզբից, այս անգամ մի քանի մանրամասնություն ավելացրեց, փորձեց ավելի համոզիչ խոսել։ Խնդրեց հնարավորության դեպքում այդ պահին իրեն փոխանցել այդ 42․000 դրամը, հետո իմ Իդրամ դրամապանակին կնստի իր փոխանցածը։ Բնականաբար մերժեցի, հետո հարցրի՝ ինչպե՞ս իմացավ իմ հեռախոսահամարը։ Ասաց՝ իբր փոխանցման կտրոնից է հանել։ Բացեցի վերջին փոխանցումներիցս մեկի կտրոնը, տեսա, որ հեռախոսահամարը կտրոնում չի նշվում, անգամ եթե հենց հեռախոսահամարով ես փոխանցումը կատարում։ Անջատեցի զանգն էլ, հեռախոսիս ինտերնետն էլ, որովհետեւ չէի ուզում երազումս զեղծարարների տեսնել․․․»

Истории IDBank о том, как мошенники могут вымогать деньги посредством звонка
IDBank подготовил истории по информационной безопасности, в которых представлены ситуации, как мошенники могут попытаться ввести вас в заблуждение и украсть деньги.
Терпение лопнуло
«Две недели назад мне позвонила молодая женщина. Это был классический сценарий: она представилась сотрудницей банка, сказала встревоженным голосом, что кто-то пытается украсть деньги с моей карты. Она сказала, что мне срочно нужно перевести все деньги на указанный ею счет, чтобы они оставались в безопасности, пока банк не заблокирует мою карту. Я спросил, с какой из моих карт пытаются украсть деньги, и получила ответ - IDBank. Я спросил, с какой карты IDBank, так как у меня их несколько. Она промолчала. Я повторил свой вопрос, но она нагрубила, сказав, что просто пытается мне помочь, а я задаю лишние вопросы. В любом случае, я сказал ей, что все мои карты у меня с собой и я никогда не оставлял их без контроля. Она снова стала грубить, повторяя, что хочет уберечь меня от мошенничества. Я еще раз сказал, что все мои карты при мне и я не получал никаких сообщений о попытке снять деньги. Она не выдержала и бросила трубку.
Очень жаль, пообщались бы...»
Сотрудник «Idram-банка»
«Я была с подругой, когда она получила сообщение через Messenger. Человек представился сотрудником Idram, но писал с личного аккаунта. Это уже было странно. Он начал задавать вопросы о последних переводах с кошелька моей подруги, как бы проверяя, совершалa ли онa эти операции или, возможно, произошло какое-то мошенничество. В какой-то момент я взяла телефон подруги и начала отвечать на ее сообщения. Точнее, я сама начала задавать вопросы, потому что работаю в финансовом учреждении, и случай был очень похож на мошенничество. После нескольких вопросов «сотрудница Idram» растерялась и написала в ответ: «Это меры, принятые нашим банком для обеспечения безопасности ваших счетов». В ответ я написала, что Idram не является банком, после чего нас просто заблокировали. Конечно, мы были огорчены...».
Ночной кошмар
«Я проснулся посреди ночи от того, что кто-то звонил мне на Viber с неизвестного номера с изображением мужчины. Он говорил очень быстро и беспокойно, сказал, что произошел какой-то неприятный инцидент, он должен был перевести 42.000 драмов на покупку лекарств, а перевел их на мой кошелек Idram по ошибке. Сначала я растерялся, потом открыл приложение, чтобы проверить квитанции, но поступления суммы там не оказалось. Я сказал, что такого перевода на мой кошелек не было. Он был очень взволнован и рассказал свою историю с самого начала, на этот раз он добавил еще несколько деталей, старался говорить более убедительно. Если возможно, он попросил меня перевести ему эти 42.000 драмов, а потом уже деньги, которые он перевел, поступят на мой кошелек Idram. Разумеется, я отказался, затем спросил, откуда он узнал мой номер телефона. Он сказал, что якобы взял его из квитанции о переводе. Я открыл квитанцию одного из последних переводов и увидел, что номер телефона в квитанции не указывается, даже если выполнять перевод с указанием номера телефона. Я повесил трубку и отключил интернет на своем телефоне, а то совсем не охота видеть мошенников во сне...»