Global Finance-ը ճանաչել է Ամերիաբանկի առաջատար դիրքը Հայաստանում կայուն ֆինանսավորման ոլորտում
Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2024 թ. կայուն ֆինանսավորման գծով Հայաստանի լավագույն բանկը: Այս մրցանակն Ամերիաբանկի չորրորդ անընդմեջ հաղթանակն է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցության մեղմելուն ու ավելի կայուն ապագա կառուցելուն միտված նախաձեռնությունների ֆինանսավորման ոլորտում։
Ամերիաբանկը Հայաստանի միակ կազմակերպությունն է, որն 2019 թ․-ին այս հեղինակավոր մրցանակի հիմնադրումից ի վեր նման ճանաչման է արժանանում։
Բանկից հայտնել են, որ հաղթող կազմակերպություններն ընտրվել են Global Finance ամսագրի խմբագիրների կողմից, որոնք դիտարկել են 53 երկրից եւ տարածաշրջանից ստացված հայտերն ու իրականացված անկախ հետազոտության արդյունքները։ Գնահատման չափանիշներից են կառավարման քաղաքականությունը, հռչակված նպատակները, ինչպես նաեւ շրջակա միջավայրի եւ սոցիալական ծրագրերի կայուն ֆինանսավորման ոլորտում գրանցված չափելի ձեռքբերումները:
Global Finance ամսագրի հիմնադիր եւ գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն նշել է, որ կլիմայի փոփոխության հետ կապված մտահոգությունը, օրենսդրական կարգավորումները եւ ներդրողների իրազեկվածության բարձրացումը նպաստել են կայուն ներդրումների պահանջարկի աճին.
«Մաքուր տեխնոլոգիաների, կանաչ ֆինանսավորման գործիքների եւ տվյալների վերլուծության ոլորտներում նորարարությունն ավելի գրավիչ ու հասանելի է դարձնում կայուն ֆինանսավորումը՝ շուկայական նոր հնարավորություններ ընձեռելով բանկերին»:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն էլ ասել է.
«Տարիներ առաջ, երբ ընդունեցինք կայուն ու կանաչ ֆինանսավորմանն անցնելու ռազմավարական որոշում, վստահ էինք՝ մեր մոտեցումն իրեն կարդարացնի: Բիզնեսն ու կառավարություններն ամբողջ աշխարհում գնալով ավելի շատ են կարեւորում կայունությունը, ինչն ապացուցում է` որքան ճիշտ եւ արդարացված է եղել մեր որոշումը: Այսօր կայունությունը լոկ ընտրություն չէ, այլ ապագայում աճ ապահովելու եւ երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու նախապայման»:
Նշվում է, որ Ամերիաբանկը ստանձնել է երկարաժամկետ պարտավորություն` ստեղծել կայուն միջավայր եւ աջակցել հաճախորդներին ածխածնային առումով չեզոք տնտեսության անցնելու գործում: Ամերիաբանկը մշակել է Կանաչ պարտատոմսերի հայեցակարգ, որը համապատասխանում է Կապիտալի շուկայի միջազգային ասոցիացիայի (ICMA) Կանաչ պարտատոմսերի գործող սկզբունքներին եւ ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին։
2009 թ. ի վեր Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների եւ ներդրողների աջակցությամբ էներգախնայողության ու էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան $225 մլն։

Global Finance признал лидирующую роль Америабанка в области устойчивого финансирования в Армении
Америабанк признан лучшим банком Армении в области устойчивого финансирования в 2024 г. Это достижение знаменует четвертую подряд победу Америабанка в финансировании инициатив, направленных на смягчение негативных последствий изменения климата и содействие в построении более устойчивого будущего.
Америабанк является единственной компанией Армении, удостоившeйся этой престижной награды с момента ее учреждения в 2019 г.
По сообщению банка, победители были выбраны редакторами Global Finance в 53 странах и регионах на основе полученных заявок и результатов независимого исследования. Оценка осуществлялась на основании таких критериев, как политика и цели управления, а также измеримые достижения в области финансирования инициатив, направленных на обеспечение экологической и социальной устойчивости.
Издатель и главный редактор журнала Global Finance Джозеф Джиаррапуто отметил, что проблемы изменения климата, законодательное регулирование и непрерывно растущая осведомленность инвесторов обеспечивают рост спроса на устойчивые инвестиции.
«Инновации в сфере чистых технологий, инструментов «зеленого» финансирования и аналитики данных также делают устойчивое финансирование более привлекательным и доступным, создавая новые рыночные возможности для банков».
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян, отметил:
«Несколько лет назад, когда мы приняли стратегическое решение перенаправить наши усилия в сторону устойчивого и «зеленого» финансирования, мы были уверены, что наши действия оправдают себя. Бизнес и правительства по всему миру придают все большее значение устойчивому развитию, что еще раз подтверждает, насколько верным и оправданным было наше решение. Сегодня устойчивое развитие – это не просто выбор, а необходимая предпосылка для обеспечения роста и создания долгосрочной ценности в будущем».
Отмечается, что Америабанк принял долгосрочное обязательство по обеспечению вклада в создании устойчивой окружающей среды и содействию клиентам в переходе на углеродно-нейтральную экономику. Банк разработал концепцию зеленых облигаций, которая соответствует действующим Принципам зеленых облигаций Международной ассоциации рынка капитала (ICMA) и целям устойчивого развития ООН (SDGs).
С 2009 г. Америабанк при поддержке различных международных финансовых институтов и импакт-инвесторов направил более 225 миллионов долларов США на финансирование проектов в сфере возобновляемой энергетики и энергоэффективности.