Պատժամիջոցները նպաստել են Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ապրանքաշրջանառության աճին
12.02.2024 | 14:51 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
«Մենք կանխատեսում էինք, որ 2023 թվականին ապրանքաշրջանառությունը Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կհասնի $ 4 միլիարդի։ Մենք սխալվեցինք։ Առեւտրաշրջանառությունը կազմել է $ 4,4 մլրդ, աճը՝ 17%։ Պատժամիջոցները հանգեցրել են նրան, որ մեր հարաբերություններն էլ ավելի են սերտացել, մենք շատ լուրջ նախագծեր ենք իրականացնում արդյունաբերական համագործակցության ոլորտում»,- ասել է Եվդոկիմովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում։
Նա ընդգծել է, որ «17 %-անոց աճը Ադրբեջանի միջոցով ինչ-որ բաների վերաարտահանում չէ, այն, մասնավորապես, արդյունաբերական կոոպերացիայի խոշոր նախագծեր են»։
«Մեկ այլ ցուցանիշ, որը վկայում է Արեւմուտքի պատժամիջոցների արդյունքի մասին։ Այս տարվա սկզբի դրությամբ Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ազգային արժույթների օգտագործումը գերազանցել է 54%-ը, այսինքն՝ Բաքվի հետ հարաբերություններում մենք հեռանում ենք դոլարից եւ եվրոյից»,- ասել է դիվանագետը։
«Ադրբեջանը վերածվել է տնտեսապես զարգացած, շատ ուժեղ եւ կայուն պետության։ Եվ ադրբեջանական բիզնեսը նույնպես շատ արդյունավետ եւ արագ է արձագանքում Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների նոր հնարավորություններին»,- նշել է Միխայիլ Եվդոկիմովը։