“Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ-ն երկու հակաճգնաժամային ծրագիր է մշակել
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” /ՀԷՑ/ ՓԲԸ-ն երկու հակաճգնաժամային ծրագիր է մշակել, ինչը ընկերությանը թույլ կտա խուսափել ցնցումներից եւ աշխատակիցներին աշխատանքից ազատելուց, այսօր Երեւանում հայտարարել է ՀԷՑ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Գլադունչիկը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր մամլո ասուլիսում Եվգենի Գլադունչիկը հայտնել է, որ 2009 թվականին ՀԷՑ-ը ստիպված է հրաժարվել մի շարք նախագծերից` համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով Հայաստանում ներդրումներ կատարել հրաժարվող ընկերությունների կողմից էլեկտրամատակարարման հայտերը չեղյալ հայտարարելու պատճառով:
Միաժամանակ, ՀԷՑ գլխավոր տնօրենը շեշտել է, որ ընկերությունը չի հրաժարվելու էլեկտրամատակարարման որակի բարելավման եւ բնակարանների կամ արդյունաբերական օբյեկտների էլեկտրաֆիկացման ընթացիկ ծրագրերի իրագործումից:
ՀԷՑ ներդրումների ծավալը 2008 թվականին կազմել է 12 մլրդ դրամ: “Բնակչության կողմից էլեկտրաէներգիայի սպառումը 2008 թվականին աճել է 5 տոկոսով, իսկ արդյունաբերությունում տարվա արդյունքներով անկում է նկատվելու որոշ խոշոր ձեռնարկությունների պարապուրդի պատճառով”,- ասել է Եվգենի Գլադունչիկը:
Խոսելով տարվա արդյունքների մասին` նա նշել է, որ Երեւանում շարունակվում է հին սարքավորումների արդիականացումը եւ մալուխային գծերի փոփոխումը:
Եվգենի Գլադունչիկը շեշտել է ՀԷՑ-ում երիտասարդ կադրերի սուր պակասը: Նրա խոսքերով, այդ խնդրի լուծման նպատակով ընկերությունը սկսել է համագործակցել Հայաստանի պետական էներգետիկ քոլեջի եւ Պետական ճարտարագիտական համալսարանի հետ:

ЗАО «Электрические сети Армении» разработало две антикризисные программы
Ереван /Медиамакс/. ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) разработало две антикризисные программы, что позволит компании избежать потрясений и увольнений сотрудников, заявил сегодня в Ереване гендиректор ЭСА Евгений Гладунчик.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване,
Евгений Гладунчик сообщил, что в 2009 году ЭСА вынужденно откажется от ряда проектов по причине отказа от заявок на электроснабжение от компаний, отказавшихся инвестировать в Армению по причине мирового финансово-экономического кризиса.
При этом гендиректор ЭСА подчеркнул, что компания не откажется от текущих проектов по повышению качества электроснабжения и по электрификации жилья или промышленных объектов.
Объем инвестиций ЭСА в 2008 году составил 12 млрд драмов. «Потребление электричества со стороны населения в 2008 году выросло на 5%, а в промышленности по итогам года будет наблюдаться спад - по причине простоя некоторых крупных предприятий», - сказал Евгений Гладунчик.
Говоря об итогах года, он отметил, что в Ереване продолжается модернизация устаревшего оборудования и замена кабельных линий.
Евгений Гладунчик отметил острую нехватку молодых кадров в ЭСА. По его словам, для решения этой проблемы компания начала сотрудничество с Государственным энергетическим колледжем и Государственным инженерным университетом Армении.