Փաշինյանը կարեւորել է ԵԱՏՄ-ում փոխգործակցության սկզբունքների վերանայումը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՏՄ մարմիններում 2024 թվականին Հայաստանի նախագահության կապակցությամբ դիմել է կազմակերպության երկրների ղեկավարներին եւ ընդգծել տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայման կարեւորությունը։
«Համաշխարհային տնտեսության ներկայիս անկայունությունը պահանջում է տնտեսական փոխգործակցության սկզբունքների եւ գործիքների վերանայում: Այս պայմաններում մենք պետք է բոլոր ջանքերը գործադրենք ԵԱՏՄ լիարժեք գործունեությունը ապահովելու համար՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիների եւ բիզնեսի»,- ասված է Փաշինյանի ուղերձում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Փաշինյանը նաեւ հավելել է, որ ԵԱՏՄ շուրջ 10 տարվա գործունեության արդյունքներով զգալի արդյունքներ են ձեռք բերվել փոխգործակցության բոլոր ոլորտներում։
«Միեւնույն ժամանակ, մնում են ռազմավարական նշանակության մի շարք հարցեր, առանց որոնց լուծման հնարավոր չէ ավարտին հասցնել արդյունավետ միասնական տնտեսական տարածքի ձեւավորումը։ Միայն ջանքերի համադրմամբ ԵԱՏՄ անդամ երկրները կկարողանան ապագա սերունդների համար ստեղծել տնտեսական համագործակցության էլ ավելի կայուն մոդել, որը կապակցված չի լինի քաղաքական կամ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի հետ»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը։
Փաշինյանը նաեւ նշել է, որ ԵԱՏՄ ներսում վստահության ամրապնդումը սկզբունքորեն կարեւոր է։
«Ցանկալի արդյունքների հասնելու համար անհրաժեշտ է կատարելագործել մաքսային կարգավորումը, նվազագույնի հասցնել մաքսային եւ այլ տեսակի պետական հսկողության միջոցների կիրառումը անդամ երկրների կողմից ԵԱՏՄ մաքսային տարածքով տեղափոխվող ապրանքների նկատմամբ, ներդնել ու զարգացնել միասնական մաքսային տարանցիկ համակարգ»,- ասված է Հայաստանի վարչապետի ուղերձում։

Пашинян заявил о важности пересмотра принципов экономического взаимодействия в ЕАЭС
Премьер-министр Армении Никол Пашинян по случаю председательства Армении в органах ЕАЭС в 2024 году обратился к лидерам стран организации и обозначил важность пересмотра принципов и инструментов экономического взаимодействия.
«Текущая нестабильность мировой экономики требует пересмотра принципов и инструментов экономического взаимодействия. В этих условиях мы должны приложить максимум усилий для обеспечения полноценного функционирования ЕАЭС в интересах граждан и бизнеса наших стран», - отмечается в послании Пашиняна, которое цитирует ТАСС.
Пашинян также добавил, что по итогам почти 10 лет функционирования ЕАЭС достигнуты значительные результаты по всем направлениям взаимодействия.
«Вместе с тем остается ряд вопросов стратегического значения, без решения которых невозможно завершение формирования эффективного единого экономического пространства. Только путем сопряжения усилий государства-члены ЕАЭС смогут создать еще более устойчивую модель экономического сотрудничества для будущих поколений без привязки к политическим или геополитическим сдвигам», - отметил премьер-министр Армении..
Пашинян также отметил, что укрепление доверия внутри ЕАЭС является принципиально важным.
«Для достижения желаемых результатов необходимо совершенствование таможенного регулирования, минимизации применения мер таможенного и иных видов государственного контроля в отношении товаров, перевозимых государствами-членами по таможенной территории ЕАЭС, внедрение и развитие единой системы таможенного транзита», - говорится в послании премьер-министра Армении.