Թուրքական բանկերը Ռուսաստանից վճարումներ չեն ընդունում
Թուրքական բանկերը հունվարի 1-ից հրաժարվում են բանկային վճարումներ եւ փոխանցումներ ընդունել Ռուսաստանից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Ekonomim թերթը։
Նշվում է, որ թուրք արտահանողները խնդրի են բախվել. բանկերը հրաժարվում են Ռուսաստանից փոխանցումներ ստանալ՝ նախատեսված ապրանքների մատակարարման վճարելու համար։
Խնդիրը սկսել է լրջանալ 2023 թվականի դեկտեմբերից, երբ արտահանողներից շատերը սկսել են բողոքել, որ չեն կարող Ռուսաստանից վճարումներ ստանալ թուրքական լիրայով եւ ռուբլով։
«Նման փոխանցումները կա՛մ ուղղակիորեն հետ են ուղարկվել որոշ մասնավոր բանկերի կողմից, կա՛մ մերժվել գործարքի սկզբնական փուլում՝ իբր այն պատճառով, որ վճարումը կատարվել է պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների համար։ Ըստ թերթի՝ հունվարի 1-ից նման փոխանցումները գրեթե դադարել են, եւ այս իրավիճակը մեծ հարված է հասցնում արտահանմանը: Գործարարները սպասում են հրատապ լուծումների՝ Ռուսաստանում առեւտուրը շարունակելու համար»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Турецкие банки не принимают платежи из России
Турецкие банки с 1 января отказывают принимать банковские платежи и переводы из России, сообщает ТАСС со ссылкой на газету Ekonomim.
В сообщении говорится, что турецкие экспортеры столкнулись с проблемой отказов банков проводить денежные переводы из России, предназначенные для оплаты поставки товаров.
Отмечается, что проблема начала принимать серьезный характер с декабря 2023 года, когда многие экспортеры начали жаловаться, что не могут получать платежи в турецких лирах и рублях из России.
«Такие переводы либо отправлялись некоторыми частными банками обратно напрямую, либо отклонялись на начальном этапе совершения операции якобы в связи с тем, что оплата производится за санкционную продукцию. По данным газеты, такие денежные переводы почти прекратились с 1 января, эта ситуация сильно бьет по экспорту, а бизнес ждет срочных решений для продолжения торговли в России», - говорится в сообщении.