Ակնկալիքները ԵԱՏՄ-ի եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրից
«Կոմերսանտ»-ը գրում է, որ, ի տարբերություն Իրանի հետ «ժամանակավոր» ազատ առեւտրի գոտու, որը գործում է 2019 թվականից, մաքսատուրքերի իջեցումն այժմ կանդրադառնա բոլոր ապրանքների 90%-ի եւ ԵԱՏՄ երկրներից մատակարարումների ավելի քան 99%-ի վրա: Դա կլինի առաջին նման գործարքը Թեհրանի համար։
«Սպասվում է ինչպես պարենային, այնպես էլ արդյունաբերական ապրանքների մատակարարման աճ, ինչը շրջանառության եռապատկման կբերի»,- ասվում է հոդվածում։
ԵԱՏՄ-Իրան ապրանքաշրջանառությունը երեք տարում արդեն ավելի քան կրկնապատկվել է՝ 2019 թվականի $2,5 միլիարդից 2022 թվականի վերջին հասնելով $6,2 միլիարդի։ Ակնկալվում է, որ նոր համաձայնագիրը թույլ կտա 5-7 տարվա ընթացքում մատակարարումները հասցնել տարեկան $18-20 միլիարդի։
ԵԱՏՄ-ից Իրան արտահանումը հիմնականում ներկայացված է ցորենի, ձեթի եւ մետալուրգիական արտադրանքի ձեւով, իսկ Իրանը սննդամթերք է մատակարարում՝ միրգ, բանջարեղեն, ընկուզեղեն։ Ըստ կանխատեսումների՝ մատակարարումները կընդլայնվեն ռուսական շուկայում արեւմտյան արտադրանքի փոխարինման շնորհիվ։
Գործարար շրջանակներում «Կոմերսանտ»-ի զրուցակիցը նշել է, որ ռուսական բիզնեսին անհանգստացնում են հաշվարկների եւ Իրանում երեք փոխարժեքների համակարգի հարցերը, բացի այդ, երկրում բիզնեսով զբաղվելը բարդ է տնտեսության փակ լինելու պատճառով։

Ожидания от соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и Ираном
Коммерсантъ пишет, что в отличие от действующей с 2019 года «временной» зоны свободной торговли с Ираном, теперь снижение пошлин затронет 90% всех позиций и более 99% поставок из стран ЕАЭС - это будет первая подобная сделка для Тегерана.
«Ожидается рост поставок как продовольствия, так и промышленной продукции - это должно привести к увеличению оборота втрое», - говорится в статье.
Оборот торговли ЕАЭС-Иран за три года уже вырос более чем вдвое - с $2,5 млрд в 2019 году до $6,2 млрд по итогам 2022-го. Ожидается, что новое соглашение позволит нарастить поставки до $18-20 млрд в год в течение 5-7 лет.
Экспорт из ЕАЭС в Иран представлен в основном пшеницей, маслами и продукцией металлургии, Иран поставляет продовольствие - фрукты, овощи, орехи. Согласно прогнозам, поставки расширятся в связи с замещением западной продукции на рынке Российской Федерации.
Собеседник газеты «Коммерсантъ» в деловых кругах отметил, что российский бизнес волнуют вопросы расчетов и системы трех валютных курсов в Иране, кроме того, ведение бизнеса в стране осложняется и закрытостью ее экономики. Так, контрагентов в Иране нельзя проверить - для этого нет никаких инструментов.