Երեւանում բացվել է Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի ներկայացուցչությունը
Ռուսաստանյան արտահանման կենտրոնը (РЭЦ) ներկայացուցչություն է բացել Երեւանում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով կենտրոնի մամուլի ծառայությունը։
Արարողությունը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում։
Կենտրոնը ռուսաստանցի արտահանողներին կտրամադրի ծառայությունների լայն շրջանակ, այդ թվում՝ Հայաստանում հավանական գնորդների որոնում, բանակցությունների կազմակերպում, հայաստանյան գործընկերների հուսալիության ստուգում, ինչպես նաեւ ֆինանսական աջակցություն բիզնես նախագծերի իրականացման գործում։
Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչն ասել է, որ «ռուս-հայկական առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը մեզ համար միշտ էլ առանձնահատուկ նշանակություն է ունեցել ինչպես փոխգործակցության ավանդական ոլորտները զարգացնելու, այնպես էլ համագործակցության նոր ոլորտներ ավելացնելու տեսանկյունից»։
Նա Հայաստանում Ռուսաստանյան արտահանման կենտրոնի ներկայացուցչության բացումն անվանել է «երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման նոր փուլ»։
Կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վերոնիկա Նիկիշինան ասել է, որ «աշխարհում տիրող իրավիճակը նպաստում է Մոսկվայի եւ Երեւանի միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը»։
Ներկայացուցչության ղեկավար Վիգեն Ենոքյանը նշել է, որ «հայ ձեռներեցները կունենան «մեկ պատուհան», որտեղ կարող են դիմել ռուսաստանյան մատակարարների ընտրության եւ գործարք կնքելու համար ֆինանսավորում ներգրավելու հարցում»։

Представительство Российского экспортного центра открылось в Ереване
Российский экспортный центр (РЭЦ) открыл представительство в Ереване, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу центра.
Церемония прошла в рамках заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству России и Армении.
Центр предоставит российским экспортерам широкий спектр услуг, включая поиск потенциальных покупателей в Армении, организацию переговоров, проверку надежности армянских контрагентов, а также финансовую поддержку в реализации бизнес-проектов.
Замминистра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач сказал, что «развитие российско-армянских торгово-экономических отношений всегда представляло для нас особую важность как с точки зрения развития традиционных сфер взаимодействия, так и с позиции наращивания новых направлений партнерства».
Он назвал открытие представительства Российского экспортного центра в Армении «новым этапом в развитии отношений между странами».
Гендиректор Российского экспортного центра Вероника Никишина считает, что текущая ситуация в мире способствует развитию отношений Москвы и Еревана.
Глава армянского представительства Виген Енокян отметил, что у «армянских предпринимателей появляется «единое окно», куда они могут обращаться по вопросам подбора российских поставщиков и привлечения финансирования для заключения сделки».