ԱՄՀ փոխտնօրենը խոսել է Հայաստանից ՌԴ արտահանման հնգապատիկ աճի մասին
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն-կառավարչի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթը հայտարարել է Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման հնգապատիկ աճի մասին։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով Բեռլինում՝ Համաշխարհային տնտեսագիտության գերմանական ինստիտուտի մրցանակ ստանալու կապակցությամբ, Գիտա Գոպինաթը նշել է, որ աշխարհում ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում «աշխարհատնտեսական մասնատումը»:
Խոսելով համաշխարհային առեւտրում փոփոխությունների մասին՝ նա նշել է, որ «մատակարարման շղթաներն երկարում են, քանի որ առեւտուրը շարժվում է հարեւան երկրներով՝ հաճախ առանց ծագման եւ վերջնական նպատակակետի երկրի փոփոխության»։
«Վերցնենք, օրինակ, Ռուսաստանը։ ԵՄ հարեւան երկրներից ու Ուկրաինայից արտահանումը կտրուկ նվազել է, իսկ հարեւան երկրներից, այդ թվում՝ Չինաստանից ու Ղազախստանից, կրկնապատկվել է։ Հայաստանի դեպքում արտահանման աճը հնգապատկվել է»,- նշել է ԱՄՀ գործադիր տնօրեն-կառավարչի առաջին տեղակալը։

Замдиректора МВФ заявила о пятикратном росте экспорта из Армении в Россию
Первый заместитель директора-распорядителя Международного валютного фонда (МВФ) Гита Гопинат заявила о пятикратном росте экспорта из Армению в Россию.
Как сообщает ТАСС, выступая в Берлине по случаю вручения ей премии германского Института мировой экономики Гита Гопинат отметила, что в мире все более отчетливо проявляется «геоэкономическая фрагментация».
Говоря об изменениях в мировой торговле, она отметила, что «цепочки поставок становятся длиннее в свете того, что торговля переправляется через соседние государства, часто без изменения страны происхождения и страны конечного назначения».
«Возьмем, к примеру, Россию. Экспорт из соседних стран ЕС и с Украины резко сократился, в то же время экспорт в Россию из соседних стран, включая Китай и Казахстан, увеличился в два раза. В случае с Арменией рост был пятикратным», - отметила первый заместитель директора-распорядителя МВФ.