Ռուսաստանը նախատեսում է Ադրբեջանի հետ «պարզեցված մաքսային միջանցք» ունենալ
Ռուսաստանը նախատեսում է Ադրբեջանի հետ «պարզեցված մաքսային միջանցքի» նախագիծ իրագործել, հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայության (ԴՄԾ) ղեկավարի պաշտոնակատար Ռուսլան Դավիդովը։
Նա նշել է, որ ռուսական առեւտրի վերակողմնորոշումը դեպի արեւելյան եւ հարավային երկրներ համարում է «կատարված փաստ» եւ մատնանշել է բարեկամ երկրների հետ միջազգային պայմանագրերի շրջանակներում ապրանքների տեղաշարժն արագացնելու նախագծերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Նա, մասնավորապես, առանձնացրել է  «Պարզեցված մաքսային միջանցք» նախագծերը Ադրբեջանի, Իրանի, Սիրիայի, Ուզբեկստանի, Չինաստանի եւ Թուրքիայի հետ։
Պարզեցված մաքսային միջանցքը ենթադրում է վարչական ծանրաբեռնվածության եւ մաքսային հսկողության միջոցների կիրառման հաճախականության նվազեցում ապրանքների հայտարարագրման ժամանակ: Այն կարող է գործել ինչպես բոլոր ապրանքների, այնպես էլ դրանց առանձին խմբերի վրա:

Россия рассчитывает создать с Азербайджаном «упрощенный таможенный коридор»
Россия планирует реализовать с Азербайджаном проект «упрощенный таможенный коридор», сообщил временно исполняющий обязанности руководителя Федеральной таможенной службы (ФТС) России Руслан Давыдов.
Он отметил, что считает «свершившимся фактом» переориентацию российской торговли на страны Востока и Юга и указал на необходимость активизации проектов по ускорению перемещения товаров в рамках международных соглашений с дружественными странами.
Среди наиболее перспективных он назвал проекты «Упрощенный таможенный коридор» с Азербайджаном, Ираном, Сирией, Узбекистаном, Китаем и Турцией.
Упрощенный таможенный коридор подразумевает снижение административной нагрузки и частоты применения мер таможенного контроля при декларировании и выпуске товаров при их перемещении между двумя странами, заключившими соглашение. Соглашение может затрагивать как все товары, так и их отдельные группы.