Վրաստանի տնտեսությունը «մեծ թռիչք» է արձանագրել, ասել է Ղարիբաշվիլին
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է, որ Վրաստանի տնտեսությունը վերջին 3 տարում աճել է մոտ 30 մլրդ լարիով՝ «մեծ թռիչք» կատարելով։
Նա նշել է, որ Վրաստանում իրական տնտեսական աճը 2023 թվականի հուլիսին կազմել է 5,5%, իսկ 2023 թվականի հունվար-հուլիսին իրական ՀՆԱ-ի միջին աճը կազմել է 7,2%։
Ըստ վարչապետի՝ այս արդյունքը «պետք է պահպանվի եւ էլ ավելի ամրապնդվի»։
Ղարիբաշվիլին ասել է, որ Վրաստանի քաղաքացիների ավանդների ծավալը 2012 թվականին, երբ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը եկավ իշխանության, կազմում էր մոտավորապես 2 միլիարդ դոլար եւ 2 միլիարդ լարի։
«Այժմ այն 23 միլիարդ դոլար է եւ, եթե չեմ սխալվում, 22 միլիարդ լարի։ Բանկերում ավանդների ծավալն աճել է 10 անգամ. մարդիկ հարստանում են, ինչը նշանակում է, որ բիզնեսը զարգանում է, երկիրը զարգանում է, եւ, իհարկե, դա մեր ճիշտ քաղաքականության արդյունքն է, որը սկսել էր պարոն Իվանիշվիլին»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։

Экономика Грузии совершила «большой скачок», заявил Гарибашвили
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что экономика Грузии выросла за последние 3 года примерно на 30 миллиардов лари, что является «большим скачком».
Он отметил, что реальный экономический рост в Грузии в июле 2023 года составил 5,5%, а средний показатель реального роста ВВП в январе-июле 2023 года составил 7,2%.
По словам премьера, этот результат «необходимо сохранить, защитить и еще больше укрепить».
Гарибашвили сказал, что объем депозитов граждан Грузии в 2012 году, когда к власти пришла партия «Грузинская мечта», составлял примерно 2 миллиарда долларов и 2 миллиарда лари.
«Сейчас - 23 миллиарда долларов, и если не ошибаюсь, 22 миллиарда в лари. В десять раз увеличился объем депозитов в банках. Народ богатеет, а это значит, что бизнес развивается, страна развивается, и, конечно, это результат нашей правильной политики, которую начал господин Иванишвили», - заявил Гарибашивили.