Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը տարեվերջին կանխատեսում է 58% գնաճ
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) ղեկավար Հաֆիզե Գայե Էրքանն այսօր ասել է, որ ԿԲ-ն կանխատեսում է, որ մինչեւ տարեվերջ երկրում գնաճը կհասնի 58%-ի։
«Կարճաժամկետ կտրվածքով գնաճը արտաքին եւ ներքին գործոնների ազդեցության տակ ժամանակավոր աճ կցուցաբերի»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Հաֆիզե Գայե Էրքանը։
Հունիսի արդյունքներով Թուրքիայում գնաճը կազմել է 38,21%՝ դառնալով վերջին 1,5 տարվա ամենացածր ցուցանիշը։ Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը ավելի վաղ հայտնել էր, որ մինչեւ տարեվերջ գնաճը կանխատեսում է 22,3%:
Թուրքիայի ԿԲ ղեկավարի խոսքով՝ 2024 թվականի վերջում գնաճը երկրում կանխատեսվում է 33%, իսկ 2025 թվականին կնվազի մինչեւ 15%։ Նա նաեւ նշել է, որ հուլիսի 14-ի դրությամբ Թուրքիայի ԿԲ արժութային պահուստները կազմել են $115 մլրդ՝ նախորդ ամսվա համեմատ աճելով $15 մլրդով:
«Երկրի ֆինանսական շուկաներում իրավիճակը փոխվում է դեպի լավը։ Մենք տեսնում ենք, որ շուկաներում փոխարժեքի տատանումները [թուրքական լիրայի դոլարի նկատմամբ] նվազել են, ինչը գնահատում ենք որպես մեր ռազմավարության դրական արտացոլում»,- ասել է նա:

ЦБ Турции ожидает к концу года инфляцию в стране на уровне 58%
Инфляция в Турции по итогам года ожидается на уровне 58%. Об этом сообщила в четверг глава Центробанка страны Хафизе Гае Эркан.
«Инфляция в краткосрочной перспективе будет временно показывать рост под влиянием внешних и внутренних факторов», - сказала она, представляя доклад ЦБ.
По итогам июня уровень инфляции в Турции составил 38,21%, став самым низким показателем за 1,5 года. ЦБ Турции ранее сообщал, что к концу года прогнозирует инфляцию на уровне 22,3%.
По словам главы турецкого ЦБ, к концу 2024 года инфляция в стране прогнозируется в 33%, а спустя год снизится до 15%.
Как пишет TASS, Эркан также сообщила, что по состоянию на 14 июля валютные резервы ЦБ Турции составили $115 млрд, увеличившись в сравнении с месяцем ранее на $15 млрд. Она отметила, что ситуация на финансовых рынках страны изменилась в лучшую сторону.
«Мы видим, что колебания курса [турецкой лиры к доллару] на рынках уменьшились, что оцениваем в качестве позитивного отражения на них проводимой нами стратегии», - сказала Эркан.