ԵԱԶԲ-ն $26 մլն կհատկացնի Հրազդանի ՋԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման համար
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) $26 մլն կհատկացնի Հրազդանի ՋԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման ֆինանսավորման համար։
Համապատասխան վարկային պայմանագիր է կնքվել Energy Solutions («Տաշիր» ընկերությունների խումբ) ընկերության հետ, ասվում է ԵԱԶԲ-ի հաղորդագրության մեջ։
Էներգաբլոկի հզորությունը կկազմի 50 ՄՎտ։ Շինարարության համար օգտագործվելու են բարձր արդյունավետությամբ ժամանակակից սարքավորումներ, որոնք համապատասխանում են միջազգային բնապահպանական չափանիշներին:
Ծրագրի շրջանակներում արտադրված էլեկտրաէներգիան կմատակարարվի ինչպես Հայաստանի շուկա, այնպես էլ կարտահանվի։
Կայանը նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2024 թվականի կեսին։
Սա էներգետիկ անվտանգության բարելավման ոլորտում երկրորդ ծրագիրն է, որն իրականացնում է ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում՝ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հետ համատեղ։ 2022թ. օգոստոսին պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել Հայաստանում միջազգային կառավարման ստանդարտների եւ հաշվառման ավտոմատ համակարգերի  ներդրման ծրագրի շրջանակներում ենթակառուցվածքների արդիականացման եւ հաշվառքի սարքերի արտադրության ֆինանսավորման վերաբերյալ։ Այդ նպատակների համար վարկային պայմանագրի շրջանակներում ԵԱԶԲ-ն հատկացրել է $30 մլն։

ЕАБР выделит $ 26 млн для строительства нового энергоблока Разданской ТЭС
Евразийский банк развития (ЕАБР) направит $ 26 млн на финансирование строительства нового энергоблока на базе Разданской ТЭС.
Соответствующий кредитный договор подписан с компаниейH Energy Solutions (группа компаний «Ташир»), говорится в сообщении ЕАБР.
Мощность энергоблока составит 50 МВт. В рамках строительства будет использовановысокоэффективное современное оборудование, соответствующее международным экологическим стандартам.
Производимая в рамках проекта электроэнергия будет поставляться как на рынок электроэнергии Армении, так и на экспорт.
Станцию планируется ввести в эксплуатацию в середине 2024 года.
Это второй проект в сфере повышения энергетической безопасности, реализуемый ЕАБР совместно с группой компаний «Ташир» в Армении. В августе 2022 года была достигнута договоренность о финансировании модернизации инфраструктуры и производства приборов учета в рамках программы внедрения в Армении международных стандартов управления и автоматизированных систем учета. На эти цели в рамках кредитного договора ЕАБР направляет $ 30 млн.