«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալությունն Արցախի ջերմոցների վերազինման ծրագիր կիրականացնի
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է Արցախի ջերմոցների վերազինման ծրագիր, որը կմեղմի շրջափակման հետեւանքով ստեղծված պարենային ճգնաժամը:
«Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակումը ստիպում է քայլեր իրականացնել պարենային ինքնաբավության ապահովման ուղղությամբ:
«Այս ծրագիրը մի քանի խնդիր է լուծում: Այն կարեւոր է թե պարենային անվտանգության ապահովման, թե ապագայում բիզնեսի զարգացման, թե այս իրավիճակում Արցախում աշխատատեղերի պահպանման ու նորերի ստեղծման տեսանկյունից: Ծրագիրը նպաստելու է նաեւ գյուղատնտեսության մեջ նոր ստանդարտների ներդրմանը, ինչը չափազանց կարեւոր է ոլորտի զարգացման առումով»,- ասել է նա:
Ծրագիրը նախատեսում է շուրջ 14․000 քմ ջերմոցային տնտեսությունների վերազինում` հովացման, խոնավացման, լուսավորման, ջեռուցման, ոռոգման եւ պարարտացման համակարգերով, ինչ հնարավորություն կտա բարձրացնել տնտեսությունների արդյունավետությունն ու զգալիորեն ավելացնել արտադրանքի ծավալները:
Նշվում է, որ ծրագրի շահառու կարող են դառնալ 300 եւ ավելի քմ տարածք ունեցող ջերմատների սեփականատերերը։ Ջերմատների վերազինման աշխատանքների ընդհանուր արժեքի 95%-ի ֆինանսավորումն ապահովվելու է «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության կողմից՝ Գյուղի եւ գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի միջոցով (որից 45%-ը ձեւակերպվելու է անտոկոս փոխառության տեսքով), իսկ 5%-ը վճարելու է սեփականատերը:

Агентство «Мы - наши горы» реализует проект переоснащения тепличных хозяйств Арцаха
По инициативе агентства территориального развития «Мы – наши горы» стартовал проект переоснащения тепличных хозяйств Арцаха, который нацелен на смягчение вызванного блокадой продовольственного кризиса.
Соучредитель агентства «Мы – наши горы» Рубен Варданян отметил: «Блокада Арцаха со стороны Азербайджана вынуждает предпринимать шаги в направлении обеспечения продовольственной самодостаточности».
«Этот проект решает несколько проблем. Он важен как для обеспечения продовольственной безопасности, так и в плане будущего развития бизнеса и сохранения и создания в Арцахе новых рабочих мест в этой ситуации. Это также будет способствовать внедрению новых стандартов в сельском хозяйстве, что крайне важно с точки зрения развития отрасли», - сказал он.
Проектом намечается переоснащение порядка 14.000 кв.м тепличных хозяйств системами охлаждения, увлажнения, освещения, отопления, орошения и удобрения, что даст возможность повысить эффективность хозяйств и ощутимо увеличить объёмы производства.
Отмечается, что бенефициарами проекта могут стать собственники теплиц, имеющие территорию 300 и более кв.м. Финансирование 95% от общей стоимости работ по переоборудованию теплиц будет обеспечено агентством «Мы – наши горы» посредством Фонда содействия селу и сельскому хозяйству (из которых 45% будет оформлено в виде беспроцентного кредита), а 5% будет выплачивать собственник.