Ադրբեջանն ակնկալում է մինչեւ տարեվերջ գազ մատակարել Հունգարիային եւ Սերբիային
Ադրբեջանն ակնկալում է, որ մինչեւ այս տարվա վերջը կսկսի գազի մատակարարումներ Հունգարիա եւ Սերբիա, այսօր ասել է Իլհամ Ալիեւը։
«Հիմա գնահատում ենք հնարավորությունները Բուլղարիայի միջոցով, եւ շուտով կսկսենք գազ մատակարարել նրա հարեւան երկրներ։ Եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ ժամանակացույցի, եւ բոլոր նախատեսված ինտերկոնեկտորները ժամանակին կառուցվեն, մինչեւ տարեվերջ մեր գազը կկարողանա մատակարարվել Հունգարիա եւ Սերբիա»,- ասել է Ալիեւը՝ ելույթ ունենալով «Կասպից ծովի նավթ եւ գազ» միջազգային ցուցահանդեսի բացման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանն ընդլայնում է գազի մատակարարումները Եվրոպա։ Եթե 2021 թվականին դրանց տարեկան ծավալը կազմում էր մոտ 8 մլրդ խմ, ապա այս տարի դրանք կհասնեն մոտ 12 մլրդ խմ մակարդակի։
Ալիեւը հավելել է, որ Ադրբեջանն ունի ներուժ մինչեւ 2027 թվականը Եվրոպա գազի մատակարարումը հասցնել տարեկան առնվազն 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։
Ադրբեջանը սկսել է Եվրոպա գազ մատակարարել 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից։ Ներկայում ադրբեջանական գազը մատակարարվում է Իտալիա, Հունաստան, Բուլղարիա եւ Ռումինիա։

Азербайджан рассчитывает начать поставки газа в Венгрию и Сербию к концу года
Азербайджан рассчитывает к концу текущего года начать поставки газа в Венгрию и Сербию, заявил Ильхам Алиев.
«Сейчас мы оцениваем возможности через Болгарию, и скоро начнем поставлять газ  в соседние с ней страны. Если все пойдет по графику и все запланированные интерконнекторы будут построены в срок, то к концу года наш газ сможет поступать в Венгрию и Сербию», - заявил Алиев, выступая сегодня на открытия международной выставки «Нефть и газ Каспия».
Он отметил, что Азербайджан наращивает поставки газа в Европу. Если в 2021 году их объем составил порядка 8 млрд кубометров, то в текущем году они достигнут уровня примерно 12 млрд кубометров.
Алиев добавил, что Азербайджан обладает потенциалом для увеличения поставок газа в Европу до минимум 20 млрд кубометров к 2027 году.
Азербайджан начал поставки газа в Европу с 31 декабря 2020 года. В настоящее время азербайджанский газ поставляется в Италию, Грецию, Болгарию и Румынию.