Շվեյցարական բանկերը ռուս հաճախորդներին զգուշացնում են հաշիվների հնարավոր փակման մասին
Շվեյցարական UBS եւ Credit Suisse բանկերը սկսել են Ռուսաստանի բյուջե հարկ վճարող հաճախորդներին ծանուցել հաշիվների հնարավոր փակման մասին:
Այս մասին գրում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով շվեյցարացի իրավաբաններին, որոնք աշխատում են ռուս հաճախորդների հետ ։
Մասնավորապես, շվեյցարական Leolex իրավաբանական բյուրոյի կառավարիչ գործընկեր Ռոման Կուդինովը նշել է, որ բանկերի գործողություններն առայժմ
կրում են ընտրովի բնույթ։
Նրա խոսքով՝ բանկերը ստիպված են նման քայլերի դիմել Շվեյցարիայի իշխանությունների, խորհրդարանական կուսակցությունների եւ Շվեյցարիայի տնտեսական հարցերով պետական քարտուղարության (SECO) ճնշման պատճառով։
«Մեր բյուրոն այդ գործողությունները համարում է անօրինական եւ նախատեսում է բողոքարկել դրանք մեր հաճախորդների կողմից պաշտոնական գրավոր ծանուցումներ ստանալուց հետո»,- ընդգծել է Կուդինովը։

Банки Швейцарии предупреждают российских клиентов о возможном закрытии счетов
Швейцарские банки UBS и Сredit Suisse начали уведомлять клиентов из России о возможном закрытии их счетов, если они платят налоги в российский бюджет.
Об этом пишет РБК со ссылкой на двух адвокатов из Швейцарии, которые работают с российскими клиентами, а также источник в швейцарском банковском секторе.
Управляющий партнер швейцарского юридического бюро Leolex Роман Кудинов отметил, что действия банков пока носят выборочный, а не массовый характер.
По его словам, банки вынуждены прибегать к таким шагам из-за давления на них швейцарских властей, парламентских партий и Государственного секретариата Швейцарии по экономике (SECO).
«Данные действия наше бюро расценивает как незаконные и планирует обжаловать их как только наши клиенты получат официальные письменные уведомления», - подчеркнул Кудинов.