«Կոնվերս Բանկը» հայտարարեց պարտատոմսերի թողարկման եւ առաջին տրանշի տեղաբաշխման մասին
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Կոնվերս Բանկն» այսօր հայտարարել է 1 մլրդ 500 մլն դրամ ծավալի միջնաժամկետ անվանական պարտատոմսերի թողարկման եւ 300 մլն դրամ ծավալով առաջին տրանշի տեղաբաշխման մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այսօր թողարկման շնորհանդեսում հանդես գալով` «Կոնվերս Բանկի» գլխավոր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանն ասել է, որ այդ թողարկումն աննախադեպ է Հայաստանի բանկային հատվածի համար իր շրջանառության ժամկետով եւ ծրագրային բնույթով, քանի որ ենթադրում է մի քանի տրանշերով տեղաբաշխում:
Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմում է 1,5 մլրդ դրամ, պարտատոմսերի քանակը` 50 հազ. հատ, յուրաքանչյուր պարտատոմսի անվանական արժեքը` 30 հազ. դրամ, մարման ժամկետը` 3 տարի, տարեկան եկամտաբերությունը` 10,64%: Պարտատոմսերի արժեկտրոնները վճարվելու են եռամսյակային հաճախականությամբ:
Բանկի ֆինանսական շուկաների վարչության պետ Տիգրան Դավթյանը տեղեկացրել է, որ «Կոնվերս Բանկի» պարտատոմսերի առաջին մասնաբաժինը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում /ՀՖԲ/ կցուցակվի դեկտեմբերի 16-ին:
Բանկի ողջ թողարկումը շրջանառվելու է ՀՖԲ-ում, թողարկման տեղաբաշխողը «Կապիտալ Ասսեթ Մենեջմենթ» ընկերությունն է:
Խոսելով բանկի 2009 թվականի ծրագրերի մասին` Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ «Կոնվերս Բանկը» մտադիր է ավելացնել շահույթը 25%-ով, վարկային պորտֆելը` 50%-ով, հաճախորդներից ներգրավվող միջոցները` 40%-ով, հաճախորդների թիվը` 27.5%-ով:
Տիգրան Դավթյանի խոսքերով, նախատեսվում է նաեւ ավելացնել ներգրավվող ծրագրային ռեսուրսները 210%-ով` դրանք հասցնելով 10 մլրդ դրամի, 1 մլրդ դրամի կապիտալ ներդրումներ կատարել, այդ թվում նաեւ բանկոմատների թիվն ավելացնել 10-ով` հասցնելով 55-ի:

«Конверс Банк» объявил об эмиссии облигаций и о размещении первого транша
Ереван /Медиамакс/. «Конверс Банк» объявил сегодня об эмиссии среднесрочных купонных облигаций объемом 1 млрд 500 млн драмов и о размещении первого транша объемом 300 млн драмов.
Как сообщает агентство Медиамакс, выступая сегодня на презентации эмиссии, гендиректор «Конверс Банка» Арарат Гукасян заявил, что данная эмиссия является беспрецедентной для банковского сектора Армении по сроку обращения и по программному характеру, поскольку предполагает размещение несколькими траншами.
Общий объем эмиссии составляет 1,5 млрд драмов, количество облигаций - 50 тыс. штук, именная стоимость каждой облигации - 30 тыс. драмов, срок погашения - 3 года, годовая доходность - 10,64%. Купонный доход будет выплачиваться ежеквартально.
Начальник управления финансовых рынков банка Тигран Давтян сообщил, что первый транш облигаций «Конверс Банка» пройдет листинг на Армянской фондовой бирже (АФБ) 16 декабря.
Вся эмиссия банка будет обращаться на Армянской фондовой бирже, андеррайтером эмиссии выступает компания «Капитал Ассет Менеджмент».
Говоря о планах банка на 2009 год, Тигран Давтян отметил, что «Конверс Банк» намерен увеличить прибыль на 25%, кредитный портфель - на 50%, средства, привлекаемые от клиентов - на 40%, число клиентов - на 27.5%.
По словам Тиграна Давтяна, планируется также увеличить привлекаемые программные ресурсы на 210% и довести их до 10 млрд драмов, проделать капитальные инвестиции в размере 1 млрд драмов, в том числе, увеличить число банкоматов на 10, доведя их до 55.