ՎԶԵԲ-ը 140 մլն եվրո կներդնի Անթալիայի օդանավակայանի զարգացման համար
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 140 մլն եվրո կներդնի Անթալիայի օդանավակայանի զարգացման համար:
ՎԶԵԲ-ում հայտնել են, որ ֆինանսավորման փաթեթը ներառում է նաեւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) եւ Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումների բանկի միջոցները:
Բանկի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ներդրումները թույլ կտան արդիականացնել օդանավակայանի ենթակառուցվածքը եւ բարելավել էներգաարդյունավետությունը։
Անթալիայի օդանավակայանը կարեւոր դեր է խաղում զբոսաշրջության ոլորտի եւ ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի տնտեսության աճի ապահովման գործում, նշում է ՎԶԵԲ-ը։

ЕБРР инвестирует 140 млн евро в развитие аэропорта Антальи
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) инвестирует в аэропорт турецкой Антальи 140 млн евро.
В ЕБРР сообщили, что вложение является частью пакета финансирования, включающего средства Международной финансовой корпорации (МФК) и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
В сообщении банка отмечается, что инвестиции позволят модернизировать инфраструктуру аэропорта, повысить энергоэффективность и реализовать «зеленые» инвестиции.
Аэропорт Антальи играет важную роль в обеспечении роста туристического сектора и экономики Турции в целом, отмечает ЕБРР.