Շվեյցարական 2 բանկերի միաձուլման համար պահանջվել է UBS-ի նախկին ղեկավարի փորձը
Շվեյցարական UBS Group AG ֆինանսական հոլդինգի տնօրենների խորհուրդը խմբի նոր գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ գործադիր խորհրդի նախագահ է նշանակել Սերջիո Էրմոտիին (Sergio Ermotti), ով նախկինում արդեն ղեկավարել է բանկը։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրությունը հրապարակված է խմբի կայքում։
Նշված պաշտոնում Էրմոտին կփոխարինի Ռալֆ Համերսին (Ralph Hammers), ով ժամանակավորապես կմնա UBS-ում որպես խորհրդական։ Էրմոտին իր պարտականությունները կսկսի կատարել ապրիլի 5-ից:
«Տնօրենների խորհուրդն ընդունել է այս որոշումը՝ հաշվի առնելով նոր խնդիրները եւ առաջնահերթությունները, որոնք ծառացել են UBS-ի առջեւ [Credit Suisse-ի] ձեռքբերման մասին հայտարարությունից հետո»,- ասված է հաղորդագրության մեջ: Էրմոտիի հիմնական խնդիրը կլինի Credit Suisse-ի ինտեգրումը UBS-ի բիզնեսին։
Էրմոտին UBS-ի ժամանակավոր գլխավոր տնօրեն էր դարձել 2011 թվականին։ 2014-ին, երբ UBS-ը վերակազմավորվեց հոլդինգի, նա դարձավ UBS Group AG-ի գործադիր տնօրենը՝ պաշտոնավարելով մինչեւ 2020 թվականի փետրվարը։
Էրմոտիի՝ ընկերություն վերադառնալու մասին UBS-ի հայտարարության մեջ ասված է, որ այդ ժամանակահատվածում նա «հաջողությամբ փոխել էր UBS-ի վիճակը համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետ կապված լուրջ խնդիրներից հետո», կարողացել էր ամրապնդել բանկի ֆինանսական կայունությունը եւ խմբի ներդրումային բիզնեսը բարձրացնել նոր մակարդակի։
UBS Group AG-ից հեռանալուց հետո Էրմոտին եղել է Swiss Re վերաապահովագրական ընկերության նախագահը։ Այս պաշտոնից նա նախատեսում է հեռանալ ընկերության բաժնետերերի տարեկան ժողովից հետո, որը կկայանա ապրիլի 12-ին։

Совет директоров швейцарского финансового холдинга UBS Group AG назначил новым главным исполнительным директором группы и президентом исполнительного совета Серджио Эрмотти (Sergio Ermotti), который уже руководил банком ранее.Как передает RBC, сообщение об этом опубликовано на сайте группы.На этом посту Эрмотти сменит Ральфа Хамерса (Ralph Hammers), который временно останется в UBS в качестве советника. К своим обязанностям Эрмотти приступит с 5 апреля.«Совет директоров принял это решение в свете новых задач и приоритетов, стоящих перед UBS после объявления о приобретении [Credit Suisse]»,- говорится в сообщении. Главной задачей Эрмотти будет интеграция Credit Suisse в бизнес UBS. 20.03.2023 | 00:57 UBS купил банк Credit Suisse Эрмотти стал временно исполняющим обязанности гендиректора UBS в 2011 году. В 2014 году, когда UBS был преобразован в холдинг, стал исполнительным директором UBS Group AG. Занимал должность до февраля 2020 года, когда ушел в отставку. В сообщении UBS о его возвращении в компанию говорится, что за это время он «успешно изменил положение UBS после серьезных проблем, связанных с глобальным финансовым кризисом», сумел укрепить финансовую устойчивость банка и вывести на новый уровень инвестиционный бизнес группы.После ухода из UBS Group AG Эрмотти был председателем перестраховочной компании Swiss Re. С этой должности он планирует уйти после годового собрания акционеров компании, которое состоится 12 апреля. Tweet Просмотры 9489