ԱՄՆ իշխանությունները խորհրդակցել են Բաֆեթի հետ բանկային ճգնաժամի շուրջ
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի աշխատակիցները խորհրդատվություններ են անցկացրել Berkshire Hathaway ֆինանսական հոլդինգի հիմնադիր, միլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթի հետ՝ կապված ԱՄՆ-ում բանկային ճգնաժամի հետ։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրի տվյալները։
Գործակալության զրուցակցի փոխանցմամբ՝ միլիարդատիրոջ հետ բանակցություններին մասնակցել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Աղբյուրը հրաժարվել է մանրամասներ ներկայացնել քննարկումների մասին։
Բաֆեթի հետ Վաշինգտոնի խորհրդատվությունների մասին գրում է նաեւ Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները։ Նրանց խոսքով՝ անցած շաբաթ մի քանի խորհրդատվություն է տեղի ունեցել։
Քննարկումը կենտրոնացած էր Բաֆեթի կողմից ԱՄՆ տարածաշրջանային բանկային հատվածում ներդրումներ կատարելու հնարավորության շուրջ։ Միաժամանակ, միլիարդատերը նաեւ խորհուրդներ եւ առաջարկներ է տվել ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ, նշում է գործակալությունը:
Bloomberg-ը հիշեցրել է, որ Բաֆեթը նախկինում օգնություն է ցուցաբերել բանկերին ճգնաժամային իրավիճակներում։ Այսպես՝ 2011 թվականին Bank of America-ն միլիարդատիրոջից կապիտալի ներարկում ստացավ այն բանից հետո, երբ բանկի բաժնետոմսերը անկում ապրեցին՝ կապված շուկայում ցածրորակ հիփոթեքային վարկերի հետ:

Власти США провели консультации с Баффеттом по банковскому кризису
Сотрудники администрации президента США Джо Байдена провели консультации с основателем финансового холдинга Berkshire Hathaway, миллиардером Уорреном Баффеттом относительно банковского кризиса в США.
Как передает RBC, об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на источник.
Как рассказал собеседник агентства, в переговорах с миллиардером приняли участие высокопоставленные чиновники. Источник отказался вдаваться в подробности обсуждений.
О консультациях Вашингтона с Баффеттом также пишет Bloomberg со ссылкой на источники. По их данным, на прошлой неделе состоялось несколько консультаций.
Обсуждение было сосредоточено на том, что Баффетт может инвестировать в региональный банковский сектор США. Одновременно, миллиардер также давал советы и рекомендации относительно текущей ситуации, отмечает агентство.
Bloomberg напомнил, что ранее Баффетт уже оказывал помощь банкам в кризисных ситуациях. Так, в 2011 году Bank of America получил вливание капитала от миллиардера после того, как его акции упали на фоне убытков, связанных с низкокачественными ипотечными кредитами.