Ամերիկյան First Republic Bank-ը դիտարկում է այդ թվում բիզնեսի վաճառքի հնարավորությունը
Ամերիկյան First Republic Bank-ը, որի բաժնետոմսերը Silicon Valley Bank-ի (SVB) հետ կապված իրավիճակի ֆոնին վերջին հինգ նստաշրջաններում էժանացել են գրեթե 70%-ով, այլ ռազմավարական տարբերակների հետ մեկտեղ դիտարկում է բիզնեսի վաճառքի հնարավորությունը:
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների տվյալները։
Նրանց խոսքով՝ բանկը ուսումնասիրում է նաեւ լրացուցիչ իրացվելիություն ներգրավելու հնարավորությունը։ First Republic Bank-ը, որը մասնագիտացած է մասնավոր հաճախորդների սպասարկման եւ ունեցվածքի կառավարման ոլորտում, կարող է հետաքրքրել իր որոշ խոշոր մրցակիցներին, ասել են աղբյուրները:
S&P Global Ratings եւ Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունները նախօրեին իջեցրել են First Republic Bank-ի վարկանիշները մինչեւ սպեկուլյատիվ կատեգորիայի՝ բանկից ավանդների արտահոսքի պատճառով։ Շաբաթվա սկզբին Moody's-ը բանկի վարկանիշները տեղադրել է վերանայման՝ իջեցնելու հնարավորությամբ:
Կիրակի օրը բանկը հայտարարեց, որ ամրապնդել է իր ֆինանսական դիրքն ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգից եւ JPMorgan Chase & Co.-ից ստացված «լրացուցիչ իրացվելիության» հաշվին եւ ունի ավելի քան $70 միլիարդի ռեսուրսներ:
Բացի այդ, First Republic Bank-ը հայտնել է, որ, ի տարբերություն ամերիկյան կարգավորիչների կողմից փակված Silicon Valley Bank-ի, որը կենտրոնացած էր ստարտափների վարկավորման վրա, նման հաճախորդների հաշիվների մասնաբաժինը բանկում փոքր է եւ կազմում է ընդամենը մոտ 9%:

Американский First Republic Bank рассматривает в том числе возможность продажи бизнеса
Американский First Republic Bank, акции которого подешевели почти на 70% за последние пять сессий на фоне ситуации с Silicon Valley Bank (SVB), рассматривает возможность продажи бизнеса наряду с другими стратегическими вариантами.
Как передает Finmarket.ru, об этом сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на информированные источники.
По их словам, банк также изучает возможность привлечения дополнительной ликвидности.
First Republic Bank, специализирующийся на обслуживании частных клиентов и управлении состояниями, может заинтересовать некоторых из своих более крупных конкурентов, отмечают источники.
Рейтинговые агентства S&P Global Ratings и Fitch Ratings в среду понизили рейтинги First Republic Bank до уровней спекулятивной категории в связи с оттоком средств с депозитов в банке. Moody's ранее на этой неделе поместило его рейтинги на пересмотр с возможностью понижения.
В минувшее воскресенье банк сообщил, что укрепил свою финансовую позицию за счет «дополнительной ликвидности», полученной от Федеральной резервной системы и JPMorgan Chase & Co., и располагает ресурсами в объеме более чем $70 млрд.
Кроме того, First Republic Bank заявил, что в отличие от закрытого американскими регуляторами Silicon Valley Bank, фокусировавшегося на кредитовании стартапов, доля счетов подобных клиентов в нем небольшая и составляет лишь порядка 9%.