Եվրոպայում «ցնցված են» ԱՄՆ-ի՝ SVB-ի փլուզման հետեւանքները վերացնելու մոտեցումից
Եվրոպայի ֆինանսական կարգավորիչները հայտարարել են ԱՄՆ իշխանությունների «ոչ կոմպետենտ» մոտեցման մասին՝ ամերիկյան Silicon Valley Bank-ի (SVB) փլուզման հետեւանքները վերացնելու հարցում:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր գրում է Financial Times-ը։
Պարբերականը նշում է, որ 2008 թվականի ճգնաժամը հանգեցրել է բանկերի փլուզման հետեւանքները նվազագույնի հասցնելու մոտեցումների լուրջ փոփոխությունների։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում էր այն «սեփականատերերի, պարտատոմսեր տնօրինողների եւ այլ չապահովված վարկատուների, այդ թվում՝ ավանդատուների վրա կորուստները տեղափոխելու մասին, որոնց միջոցները գերազանցում էին իրենց երկրի երաշխիքային սահմանաչափը»։
Թերթը գրում է, որ այժմ Եվրոպայի առաջատար քաղաքական գործիչները մասնավոր զրույցներում «վրդովմունքն ենք հայտնում» սնանկ բանկի ավանդատուներին փրկելու ԱՄՆ որոշման վերաբերյալ, ինչը կարող է խաթարել միջազգային համաձայնագրերը։ Պարբերականի զրուցակիցներից մեկն ասել է, որ ցնցված է Վաշինգտոնի «լիակատար եւ բացարձակ ոչ կոմպետենտ մոտեցումից»։
Ավելի վաղ Citadel հեջ ֆոնդի ղեկավար, միլիարդատեր Քեն Գրիֆինը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ ղեկավարությունը ոչնչացնում է կապիտալիզմի սկզբունքները՝ փրկելով ավանդատուներին։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ տնտեսական համակարգը բավականաչափ կայուն է՝ դիմանալու ավանդատուների միջոցների կորուստների հարվածին, իսկ ընտրված մոտեցումն անտարբեր է դարձնում ֆինանսական հաստատությունների ղեկավարներին, որոնք չափազանց ռիսկային որոշումներ են կայացնում՝ ճգնաժամի ժամանակ հույսը դնելով պետության վրա:
Օրերս ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն ամերիկացիներին ուղղված իր ելույթում հայտարարել էր, որ բոլոր հաճախորդները, որոնք ավանդներ են ունեցել փակված բանկերում, կարող են հանգիստ լինել. «նրանք պաշտպանված կլինեն»։ Իսկ ներդրողները պաշտպանված չեն լինի։ «Նրանք ռիսկի դիմեցին՝ հասկանալով դա: Երբ ռիսկը չի արդարանում, ներդրողները կորցնում են իրենց միջոցները: Այսպես է աշխատում կապիտալիզմը»,- ընդգծել էր Սպիտակ տան ղեկավարը։
ԱՄՆ-ում Ավանդների ապահովագրման դաշնային կորպորացիան երաշխավորում է մինչեւ $250 000-ի վերադարձ, սակայն SVB-ի եւ Signature Bank-ի դեպքում, ԱՄՆ կառավարության որոշմամբ, բոլոր ավանդատուներին ամբողջ ծավալով հասանելի կլինեն իրենց միջոցները:

В Европе «шокированы» подходами США к ликвидации последствий краха SVB
Финансовые регуляторы в Европе заявили о «некомпетентном» подходе властей США к ликвидации последствий краха американского Silicon Valley Bank-а (SVB).
По сообщению ТАСС, об этом сегодня пишет газета Financial Times.
Издание отмечает, что кризис 2008 года повлек за собой серьезные изменения в подходах к минимизации последствий краха банков. В частности, речь шла о перекладывании убытков на «собственников, держателей облигаций и других необеспеченных кредиторов, включая вкладчиков, чьи средства превышали гарантийный лимит их страны».
Газета пишет, что теперь ведущие политики в Европе в частных беседах «негодуют» из-за решения США спасти вкладчиков обанкротившегося банка, которое может подорвать международные договоренности. Один из собеседников издания заявил, что шокирован «полной и совершенной некомпетентностью» Вашингтона.
Ранее глава хедж-фонда Citadel миллиардер Кен Гриффин заявлял, что руководство США разрушает принципы капитализма, спасая вкладчиков. По его словам, экономическая система США достаточно стабильна для того, чтобы выдержать удар от потери вкладчиками их средств, а выбранный подход расхолаживает руководство финансовых организаций, которые принимают слишком рискованные решения, надеясь на помощь государства в случае кризиса.
На днях президент США Джо Байден в обращении к американцам заявлял, что все клиенты, у которых были вклады в закрывшихся банках, «могут быть спокойны: их защитят». А инвесторы защищены не будут. «Они пошли на риск, понимая это. Когда риск не оправдывается, инвесторы теряют свои деньги. Так работает капитализм»,- подчеркнул глава Белого дома.
В США Федеральная корпорация по страхованию вкладов гарантирует возврат до $250 тыс. Однако в случае с SVB и Signature Bank по решению американского правительства все вкладчики получат доступ к своим средствам в полном объеме.