Հայբիզնեսբանկը՝ Սննդի աջակցության քարտեր թողարկող
Հայբիզնեսբանկը, հաղթելով ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի մրցույթը, թողարկել է Սննդի աջակցության քարտեր, որոնք տրամադրվելու են Սյունիքի, Գեղարքունիքի եւ Վայոց Ձորի համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերի սոցիալապես անապահով ընտանիքներին:
Հայբիզնեսբանկից հայտնել են, որ Սննդի աջակցության քարտերը նախատեսված են միայն անկանխիկ եղանակով սնունդ գնելու համար:
Նախաձեռնությունը իրականացվում է «Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների դիմակայունության ամրապնդում եւ տնտեսական վերականգնում» ծրագրի ներքո, որը ֆինանսավորվում է Շվեյցարիայի զարգացման եւ համագործակցության գործակալության կողմից եւ իրականացվում է ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի միջոցով՝ Վորլդ Վիժն Հայաստանի, Մանկական զարգացման հիմնադրամի եւ Ռազմավարական զարգացման գործակալության հետ համագործակցությամբ։
Նշվում է, որ ծրագրի նպատակն է բարելավել Վարդենիս (Գեղարքունիք), Սիսիան (Սյունիք) եւ Ջերմուկ (Վայոց ձոր) համայնքների սահմանամերձ բնակավայրերում հակամարտությունից տուժած եւ սոցիալապես անապահով վիճակում հայտնված մարդկանց կենսամակարդակը։
Ծրագրի շրջանակում ՄԱԿ-ի ՊՀԾ-ն աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի 15 սահմանամերձ համայնքներում բնակվող 3,000 սոցիալապես անապահով անձանց։

Армбизнесбанк - эмитент Карт продовольственной поддержки
Победив в конкурсе Всемирной продовольственной программы ООН, Армизнесбанк выпустил Карты продовольственной поддержки, которые будут предоставлены малоимущим семьям приграничных населенных пунктов Сюника, Гегаркуника и Вайоц Дзора.
Как отметили в Армибзнесбанке, Карты продовольственной поддержки предназначены только для покупки продуктов питания за безналичный расчет.
Инициатива осуществляется под эгидой программы «Укрепление устойчивости приграничных общин и восстановление экономики Армении», которая финансируется Швейцарским агентством по развитию и сотрудничеству и реализуется через Всемирную продовольственную программу ООН в сотрудничестве с World Vision Armenia, Фондом развития детей и Агентством стратегического развития.
Отмечается, что цель программы заключается в повышении уровня жизни людей, пострадавших от конфликта и находящихся в социально уязвимом положении в приграничных населенных пунктах общин Варденис (Гегаркуник), Сисиан (Сюник) и Джермук (Вайоц Дзор).
В рамках этой программы, Всемирная продовольственная программа ООН оказывает поддержку 3000 социально необеспеченным людям, проживающим в 15 приграничных общинах Армении.