Իրանի «ստվերային բանկինգի» ցանցի 39 ձեռնարկություն՝ ԱՄՆ «սեւ ցուցակում»
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության Արտաքին ակտիվների վերահսկման վարչությունը (OFAC) նախօրեին «սեւ ցուցակում» է ներառել 39 ձեռնարկության, որոնք իրենցից ներկայացնում են «ազդեցիկ ստվերային բանկինգի» իրանական ցանցը:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ամերիկյան գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
«Իրանը զարգացնում է պատժամիջոցներից խուսափելու բարդ ցանցեր, որոնցում օտարերկրյա գնորդները, արտարժույթի փոխանակման կետերը եւ տասնյակ կեղծ ընկերություններ համատեղ օգնում են պատժամիջոցների ենթարկված իրանական ընկերություններին շարունակել առեւտուրը»,- ասել է ԱՄՆ ֆինանսների փոխնախարար Ադեվալե (Ուոլի) Ադեյեմոն (Adewale (Wally) Adeyemo):
«Ներկայիս գործողությունները ցույց են տալիս ԱՄՆ-ի հանձնառությունը՝ հետեւելու մեր պատժամիջոցներին, եւ մեր կարողությունը՝ փլուզելու Իրանի օտարերկրյա ֆինանսական ցանցերը, որոնք նա օգտագործում է միջոցները լվանալու համար»,- նշել է փոխնախարարը:
Տվյալ ցանցը մի քանի մուլտի-իրավասական անօրինական ֆինանսական համակարգերից մեկն է, որը թույլտվություններ է տրամադրել իրանական կազմակերպություններին եւ ապահովել հասանելիություն միջազգային ֆինանսական համակարգին, ասված է ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարության հաղորդագրության մեջ:

США внесли в «черный список» 39 предприятий сети иранского «теневого банкинга»
Управление по контролю за иностранными активами министерства финансов США (OFAC) накануне внесло в «черный список» 39 предприятий, представляющих собой сеть иранского «влиятельного теневого банкинга».
Как передает «Интерфакс», об этом говорится в сообщении американского финансового ведомства.
«Иран развивает сложные сети уклонения от санкций, в которых иностранные покупатели, пункты обмена валют и десятки подставных компаний совместно помогают иранским компаниям, попавшим под санкции, продолжать торговлю»,- сказал заместитель министра финансов США Адевале (Уолли) Адейемо (Adewale (Wally) Adeyemo).
«Нынешние действия указывают на приверженность США соблюдению наших санкций и нашу способность разрушить иностранные финансовые сети Ирана, которые он использует для отмывания средств»,- отметил заместитель министра финансов США.
Данная сеть является одной из нескольких мульти-юрисдикционных незаконных финансовых систем, предоставлявших разрешения иранским организациям и доступ к международной финансовой системе, отмечается в сообщении Минфина США.