ԱՄՆ-ը ներկայացրել է պատժամիջոցները շրջանցելու «կարմիր դրոշները»
ԱՄՆ-ը համատեղել է Ռուսաստանի դեմ աննախադեպ պատժամիջոցներն այն գերատեսչությունների աննախադեպ ջանքերի հետ, որոնք ձգտում են թույլ չտալ սահմանափակումների շրջանցումը։ Սակայն չարագործները շարունակում են փորձել շրջանցել արտահանման վերահսկողությունը:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է պատժամիջոցների շրջանցման դեմ պայքարի վերաբերյալ առաջարկություններում, որոնք կազմվել են ԱՄՆ Առեւտրի, Արդարադատության եւ Ֆինանսների նախարարությունների կողմից։
Գերատեսչությունները ֆինանսական հաստատություններին եւ սահմանափակումների տակ գտնվող ամերիկյան արտադրանք կամ այլ ապրանքներ վաճառող ընկերություններին կոչ են արել հատկապես զգոն լինել: Առաջարկություններում նշվում է, որ արտադրողները, դիստրիբյուտորները, վերավաճառողները եւ բեռներ փոխադրողները հաճախ ունենում են  ամենաբարենպաստ հնարավորություն՝ որոշելու, թե համապատասխանում է արդյոք կոնկրետ գործարքն ընդունված սահմանափակումներին, թե ոչ։ Պատժամիջոցների խախտման նշանների առկայության դեպքում նրանք պետք է լրացուցիչ ստուգում անցկացնեն։
Նախարարությունները ներկայացրել են այն «կարմիր դրոշները», որոնք կարող են ազդանշան տալ, որ գործարքը կարող է պատժամիջոցները շրջանցելու փորձ լինել: Ընդհանուր առմամբ, բերված է 13 նման «կարմիր դրոշ», այդ թվում՝
- Գնորդի կողմից ապրանքի վերջնական օգտագործման վերաբերյալ տվյալների տրամադրման ցանկության բացակայությունը,
- Բանկային միջազգային փոխանցումների համար կեղծ ընկերությունների օգտագործումը՝ հաճախ ներգրավելով ֆինանսական հաստատություններ այլ իրավասություններում, որոնք տարբերվում են ընկերության գրանցման վայրից,
- Հաճախորդի IP հասցեի եւ նրա կողմից նշված գտնվելու վայրի անհամապատասխանությունը,
- Գործարքներ կազմակերպությունների հետ, որոնք թույլ են ներկայացված համացանցում կամ ընդհանրապես ներկայացված չեն,
- Գնումների հետագա ուղարկումը որոշակի փոխադրման կետերի միջոցով, որոնք սովորաբար օգտագործվում են սահմանափակումների տակ գտնվող ապրանքները Ռուսաստան կամ Բելառուս ապօրինի կերպով վերաուղարկելու համար: Նման վայրեր կարող են լինել Չինաստանը (ներառյալ՝ Հոնկոնգը եւ Մակաոն) ու Ռուսաստանին մոտ գտնվող իրավասությունները, ներառյալ՝ Հայաստանը, Թուրքիան եւ Ուզբեկստանը:

США представили «красные флаги» для сделок по обходу санкций против России
США совместили беспрецедентные санкции против России с беспрецедентными усилиями ведомств, старающихся не допустить обхода ограничений, однако злоумышленники продолжают пытаться обойти экспортный контроль.
Как передает RBC, об этом говорится в рекомендациях по борьбе с обходом санкций, составленных Министерством торговли, Министерством юстиции и Министерством финансов США․
Ведомства призвали финансовые организации и другие компании, ведущие торговлю американской продукцией или иными товарами, на которые распространяются ограничения, быть прежде всего бдительными. В рекомендациях отмечается, что производители, дистрибьюторы, реселлеры и перевозчики грузов часто обладают оптимальной возможностью определить, соответствует ли конкретная сделка принятым ограничениям; им надлежит провести дополнительную проверку, если есть признаки нарушения санкций.
Министерства представили «красные флаги», которые могут сигнализировать о том, что сделка может быть попыткой обойти санкции. В общей сложности приведены 13 таких «красных флагов», среди них:
- Нежелание покупателя делиться данными о конечном использовании продукта, в том числе - отказ заполнять форму конечного пользователя;
- Использование подставных компаний для проведения банковских международных переводов, часто - с привлечением финансовых учреждений в юрисдикциях, отличных от места регистрации фирмы;
- Различие между IP-адресом клиента и тем местоположением, которое было им названо;
- Сделки с организациями, которые слабо представлены в интернете, либо не представлены вовсе;
- Дальнейшее отправление покупок через определенные перевалочные пункты, обычно используемые для незаконного перенаправления подсанкционных товаров в Россию или Беларусь. Такие места могут включать Китай (включая Гонконг и Макао) и юрисдикции, близкие к России, включая Армению, Турцию и Узбекистан.
- Поступление платежа от компании или из страны, не указанной в качестве конечного пользователя и др.