Ուորեն Բաֆեթ. Ես ընտրում եմ ոչ թե բաժնետոմսեր, այլ՝ բիզնեսներ
Berkshire Hathaway ֆինանսական հոլդինգի հիմնադիր, միլիարդատեր Ուորեն Բաֆեթը հրապարակել է ամենամյա ուղերձը բաժնետերերին, որում բացատրել է, որ ընտրում է ոչ թե բաժնետոմսեր, այլ բիզնեսներ, եւ վատ ներդրումները համեմատել է մոլախոտի հետ։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ Բաֆեթը, սկսած 1965 թվականից, ամեն տարի նման նամակներ է գրում, դրանք ուղեկցում են ընկերության տարեկան հաշվետվությունները եւ, հաշվի առնելով միլիարդատիրոջ հեղինակությունը, գրավում են ոչ միայն Berkshire-ի բաժնետերերի ուշադրությունը։
Արդեն առաջին տարին չէ, որ Բաֆեթի նամակը պարունակում է մտքեր, հիշողություններ եւ գործարքների օրինակներ, որոնք այս կամ այն կերպ բացահայտում են ներդրումների նկատմամբ նրա մոտեցումը: Այս անգամ, նկարագրելով ակտիվների ընտրության նկատմամբ իր երկարաժամկետ մոտեցումը, նա գրել է.
«Չարլիի հետ (Չարլի Մանգեր, Berkshire-ի տնօրենների խորհրդի փոխնախագահ - խմբ.) մենք չենք ընտրում բաժնետոմսերը, մենք ընտրում ենք բիզնեսները»: Նրա կարծիքով՝ արդյունավետ շուկաներ գոյություն ունեն միայն դասագրքերում, իսկ բաժնետոմսերի եւ պարտատոմսերի դինամիկան շփոթեցնող է. դրանց վարքագիծն ավելի հաճախ կարելի է բացատրել հետադարձ հայացք նետելով։
Ներդրողը, ով հայտնի է կենցաղային համեստությամբ եւ ինքնահեգնանքով, կարծում է, որ հոլդինգի կառավարման 58 տարիների ընթացքում իր ներդրումային որոշումները «միջինից ավելի լավը չէին»:
Հաջողված գործարքներից Բաֆեթն առանձնացրել է Coca-Cola-ի եւ American Express-ի բաժնետոմսերի փաթեթների գնումը. Berkshire-ն առաջին անգամ դրանք ձեռք էր բերել 1990-ականներին: Գործարքներից յուրաքանչյուրը ներդրումային ընկերությանն արժեցել էր $1,3 միլիարդ: 1994 թվականին Berkshire-ը Coca-Cola-ի թղթերով ստացել էր $75 միլիոնի շահաբաժիններ, իսկ 2022 թվականին տարեկան վճարումների գումարն աճել էր մինչեւ $704 միլիոն: American Express-ից տարեկան շահաբաժիններն աճել էին $41 միլիոնից մինչեւ $302 միլիոն:
«Ինձնից եւ Չարլիից պահանջվում էր միայն կանխիկացնել Coca-Cola-ի շահաբաժինների եռամսյակային չեկերը: Մենք ակնկալում ենք, որ այդ չեկերը մեծ հավանականությամբ կաճեն»,- ասել է Բաֆեթը՝ նշելով, որ սպասում է նաեւ American Express-ի շահաբաժինների գումարի աճ:
Ներդրողի խոսքով, թեեւ շահաբաժիններից ստացված եկամուտներն ուրախացնում են, սակայն դրանք հեռու են տպավորիչ լինելուց, միաժամանակ, դրանց հետ մեկտեղ նկատվում է նաեւ բաժնետոմսերի գների զգալի աճ։ 2022 թվականի վերջին Berkshire-ի պորտֆելում Coca-Cola-ի արժեթղթերի փաթեթի արժեքը գնահատվել էր ավելի քան $25 միլիարդ, իսկ American Express-ի փաթեթը՝ ավելի քան $22 միլիարդ:
«Դաս ներդրողների համար. մոլախոտը թառամում է, երբ ծաղկում են ծաղիկները: Ժամանակի ընթացքում ընդամենը մի քանի հաղթող է պահանջվում հրաշք գործելու համար»,- ասել է Բաֆեթը:
Berkshire-ի գործառնական շահույթը 2022 թվականի չորրորդ եռամսյակում կազմել է $6,7 միլիարդ (2021 թվականին՝ $7,28 միլիարդ), ամբողջ 2022 թվականի համար այդ ցուցանիշն աճել է ավելի քան 10%-ով եւ դարձել ռեկորդային՝ $30,8 միլիարդ։

Уоррен Баффет: Я выбираю бизнесы, а не акции
Основатель финансового холдинга Berkshire Hathaway, миллиардер Уоррен Баффет опубликовал ежегодное послание акционерам, в котором объяснил, что выбирает не акции, а бизнесы и сравнил плохие инвестиции с сорняками.
Как передает RBC, Баффет пишет такие письма каждый год начиная с 1965-го - они сопровождают годовые отчеты компании и, учитывая авторитет миллиардера, привлекают внимание не только акционеров Berkshire.
Уже не первый год письмо Баффета содержит мысли, воспоминания и примеры сделок, которые так или иначе раскрывают его подход к инвестициям. На этот раз, иллюстрируя свой долгосрочный подход к выбору активов, он написал:
«Мы с Чарли (Чарли Мангер, вице-председатель совета директоров Berkshire - ред.) выбираем не акции, мы выбираем бизнесы». По его мнению, эффективные рынки существуют только в учебниках, а динамика акций и облигаций сбивает с толку - их поведение чаще всего можно объяснить ретроспективно.
Инвестор, который славится своей бытовой скромностью и самоиронией, полагает, что за 58 лет руководства холдингом его инвестиционные решения были «не лучше, чем так себе».
Из удачных сделок Баффет выделил покупку пакетов акций Coca-Cola и American Express - впервые Berkshire приобрела их в 1990-х годах. Каждая из сделок обошлась инвесткомпании в $1,3 млрд. В 1994 году Berkshire получила дивиденды по бумагам Coca-Cola на $75 млн, а к 2022 году сумма ежегодных выплат выросла до $704 млн. Ежегодные дивиденды от American Express выросли с $41 млн до $302 млн.
«Все, что от нас с Чарли требовалось, - это обналичивать ежеквартальные чеки Coca-Cola на дивиденды. Мы ожидаем, что эти чеки, с высокой вероятностью, будут расти»,- сказал Баффет, отметив, что ожидает роста суммы дивидендов и по акциям American Express.
По словам инвестора, дивидендные доходы хотя и радуют, но далеки от впечатляющих, однако вместе с ними происходит и значительный рост цен на акции. На конец 2022 года стоимость пакета бумаг Coca-Cola в портфеле Berkshire оценивалась более чем в $25 млрд, а American Express - более чем в $22 млрд.
«Урок для инвесторов: сорняки увядают по мере того, как распускаются цветы. Со временем требуется всего несколько победителей, чтобы сотворить чудо»,- отметил Баффет.
Операционная прибыль Berkshire в четвертом квартале 2022 года составила $6,7 млрд (в 2021-м - $7,28 млрд), за весь 2022 год показатель вырос более чем на 10% и стал рекордным - $30,8 млрд.