Սպիտակ տունը բացահայտել է նոր պատժամիջոցների բովանդակությունը
ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ կսահմանի Ռուսաստանից, Եվրոպայից եւ Ասիայից ավելի քան 200 ընկերության եւ ֆիզիկական անձանց դեմ, որոնք ռազմական աջակցություն են ցուցաբերում Մոսկվային. դրանց թվում կա ռուսաստանյան 12 ֆինանսական հաստատություն։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Սպիտակ տան կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նոր սահմանափակումներ են սպասվում էներգետիկայի, ածխի եւ մետաղագործական ոլորտներում, դրանք կկարգավորվեն այնպես, որ նվազագույնի հասցվի բացասական ազդեցությունը շուկայի վրա, նշված է հաղորդագրությունում։
ԱՄՆ-ի առեւտրի նախարարությունը պատժամիջոցների ցանկում կներառի գրեթե 90 ընկերություն Ռուսաստանից, Չինաստանից եւ այլ երկրներից, որոնք Վաշինգտոնի կարծիքով օգնում են Մոսկվային շրջանցելու պատժամիջոցները եւ աջակցում են Ռուսաստանի պաշտպանության ոլորտին։
Ցուցակներում ներգրավված ընկերությունները չեն կարողանա կիսահաղորդիչներ ձեռք բերել՝ անկախ այն հանգամանքից՝ արտադրված են դրանք ԱՄՆ-ում, թե կիրառում են ամերիկյան ծրագրային ապահովում ու տեխնոլոգիաներ այլ երկրներում։
«Որպեսզի երաշխավորվի, որ Ռուսաստանը վճարի Ուկրաինայի երկարաժամկետ վերականգնման համար, G7 երկրները կշարունակեն սառեցված պահել ռուսաստանյան սուվերեն ակտիվները, քանի դեռ չի գտնվել հակամարտության լուծումը»,- նշել են Սպիտակ տանը:
«Առեւտրի նախարարությունը G7-ի գործընկերների եւ դաշնակիցների հետ համատեղ միջոցներ կձեռնարկի նաեւ արդյունաբերական սարքավորումների, շքեղության ապրանքների եւ այլ իրերի  նկատմամբ քայլերը համակարգելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ: Սպիտակ տունն ընդգծել է, որ պատժամիջոցները կոչված են խանգարելու իրանական անօդաչու թռչող սարքեր արտադրողներին։
Բացի այդ, կբարձրացվեն ռուսաստանյան ապրանքների մաքսատուրքերը, այդ մասին հրամանագիր կստորագրի նախագահ Ջո Բայդենը։ Դա արվելու է Ռուսաստանի եկամուտները նվազեցնելու եւ ռուսաստանյան մատակարարումներից կախվածությունը կրճատելու համար՝ միաժամանակ նվազագույնի հասցնելով ամերիկացի սպառողների ծախսերը։
«Այսօրվա որոշումը կհանգեցնի ռուսաստանյան ավելի քան 100 մետաղների, օգտակար հանածոների եւ քիմիական արտադրանքի մաքսատուրքերի մոտ $2,8 միլիարդի բարձրացմանը Ռուսաստանի համար: Դա նաեւ զգալիորեն կբարձրացնի ալյումինի վրա ծախսերը, որը ձուլվել էր Ռուսաստանում՝ ԱՄՆ շուկա մուտք գործելու համար»,- հաղորդել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:

Белый дом раскрыл содержание новых санкций
Минфин США введет санкции против более чем 200 компаний и физлиц из России, стран Европы и Азии, которые оказывают Москве военную поддержку; среди них есть 12 российских финансовых учреждений.
Как передает RBC, об этом говорится в сообщении на сайте Белого дома.
Новые ограничения ждут энергетический, угольный и металлургический секторы, они будут отрегулированы таким образом, чтобы свести к минимуму негативное влияние на рынок, говорится в сообщении.
Минторг США включит в санкционные списки почти 90 компаний из России, Китая и других стран, которые рассматриваются Вашингтоном в качестве помогающих Москве обходить санкции и осуществляющих поддержку российского оборонного сектора.
Упомянутые в списках компании не смогут приобретать полупроводники, независимо от того, произведены ли они в США или с использованием американского ПО и технологий в других государствах.
«Чтобы гарантировать, что Россия заплатит за долгосрочную реконструкцию Украины, страны G7 будут продолжать удерживать российские суверенные активы замороженными до тех пор, пока не будет найдено решение конфликта»,-  отметили в Белом доме.
«Минторг также примет меры совместно с партнерами и союзниками по G7 для согласования мер в отношении промышленного оборудования, предметов роскоши и других предметов»,- сказано в сообщении. В Белом доме подчеркнули, что санкции призваны помешать иранским производителям беспилотников.
Кроме того, будут повышены тарифы на российские товары, указ об этом подпишет президент Джо Байден. Это сделают для сокращения доходов России и снижения зависимости от российских поставок при минимизации издержек американских потребителей.
«Сегодняшнее решение приведет к повышению тарифов на более чем 100 российских металлов, минералов и продуктов химической промышленности на сумму около $2,8 млрд для России. Это также значительно увеличит затраты на алюминий, который был выплавлен или отлит в России, для выхода на рынок США»,- сообщила пресс-служба Белого дома.