ԱՄՆ, G7, ԵՄ․ Արեւմուտքի նոր պատժամիջոցներին սպասելիս
ԱՄՆ պատժամիջոցների նոր փաթեթը կարող է ներառել էլ ավելի մեծ թվով ռուսաստանյան բանկեր. մասնավորապես, խոսքն այն վարկային հաստատությունների մասին է, որոնք շրջանցում են արեւմտյան սահմանափակումները։
Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին The Washington Post-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վիկտորյա Նուլանդը։
Նախատեսվում է, որ պատժամիջոցների նոր փաթեթը կհայտարարվի արդեն այսօր` փետրվարի 24-ին։ Ռուսաստանյան բանկերից բացի այնտեղ կհայտնվեն նաեւ չինական ընկերությունները։ Պատժամիջոցների մասին կհայտարարեն ոչ միայն Միացյալ Նահանգները, այլեւ G7 ողջ խումբը, պարզաբանել է նա։
Այժմ խոշոր շատ բանկեր արդեն իսկ գտնվում են ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ. դրանց թվում են Սբերբանկը, ՎՏԲ-ն, Պրոմսվյազբանկը, Ալֆա-բանկը, Սովկոմբանկը, «Открытие», բանկը, Ռոսբանկը:
Եվրամիությունը նույնպես նախատեսում էր նոր պատժամիջոցների մասին հայտարարել Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկի տարելիցին։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Euobserver պարբերականը՝ վկայակոչելով պատժամիջոցների ցանկի փետրվարի 14-ի նախագիծը, ԵՄ պատժամիջոցների տակ կարող են հայտնվել (այդ թվում՝ անջատվել SWIFT-ից) Ալֆա-բանկը, Ռոսբանկը, Տինկոֆ բանկը, «Ինգոսստրախ»-ը եւ Ռուսաստանյան ազգային վերաապահովագրական ընկերությունը։
Ընդհանուր առմամբ, պատժամիջոցների նոր ցանկում կարող են ներառվել ռուսաստանյան 28 կազմակերպություններ, որոնց սպառնում է ԵՄ երկրների տարածքում ակտիվների սառեցում եւ բիզնես վարելու արգելք։
Սակայն, ինչպես հաղորդել է Reuters-ը, վկայակոչելով դիվանագետների տվյալները, ԵՄ անդամները կրկին չեն կարողացել համաձայնության գալ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթի շուրջ եւ այսօր կշարունակեն դրա քննարկումը։

CША, G7, ЕС։ в ожидании новых санкций Запада
В новый пакет санкций США может войти еще большее число российских банков: в частности, речь пойдет о кредитных организациях, замеченных в обходе западных рестрикций.
Как передает Frank Media, об этом явила заместитель госсекретаря США по политическим делам Виктория Нуланд в интервью газете The Washington Post.
Планируется, что новый пакет санкций будет объявлен уже сегодня, 24 февраля. Кроме российских банков туда попадут и китайские компании. Санкции также будут объявлены не только США, но и всей группой G7, уточнила она.
Сейчас под санкциями США находятся многие крупные банки: среди них - Сбербанк, ВТБ, Промсвязьбанк, Альфа-банк, Совкомбанк, банк «Открытие», Росбанк.
Евросоюз также планировал объявить о новых санкциях в годовщину начала спецоперации на Украине. Как ранее сообщало издание Euobserver со ссылкой проект санкционного списка от 14 февраля, под санкциями ЕС (в том числе и с отключением от SWIFT) могут оказаться Альфа-банк, Росбанк, Тинькофф банк, «Ингосстрах» и Российская национальная перестраховочная компания.
Всего в новый санкционный список могут попасть 28 российских организаций, которым грозит замораживание активов на территории государств ЕС и запрет на ведение бизнеса.
Однако, как сообщил Reuters со ссылкой на дипломатов, члены ЕС снова не смогли согласовать десятый пакет санкций и продолжат его обсуждение cегодня.