ԱՄՀ ղեկավար. Հնարավորինս արագ պետք է օգնություն ցուցաբերել Սիրիային
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան կոչ է արել համաշխարհային հանրությանը հնարավորինս արագ օգնություն ցուցաբերել ավերիչ երկրաշարժից տուժած Սիրիային, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այս երկիրն այդքան երկար եւ այդքան շատ է տառապել: Հիմա այն պահն է, որ բոլորս աջակցենք ունայնացած ժողովրդին եւ հնարավորինս արագ օգնենք կարիքավորներին։ Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործել [այս իրավիճակում] որպես մեկ միասնական միավոր», - ասել է Գեորգիեւան:
Պատասխանելով Սիրիա մարդասիրական օգնության մատակարարումը խոչընդոտող պատժամիջոցների մեղմացման անհրաժեշտության մասին լրագրողի հարցին՝ ԱՄՀ ղեկավարն ասել է, որ «մարդիկ չեն կարող սպասել մի քանի օր, երբ չունեն կացարան, սնունդ եւ ջուր»։
Սիրիայի առողջապահության նախարարության վերջին տվյալների համաձայն՝ փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը կառավարության կողմից վերահսկվող տարածքում հասել է 1414-ի, եւս 2349 մարդ վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց։
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) Թուրքիային կտրամադրի 1.78 միլիարդ՝ օգնություն ցույց տալու եւ վերականգնողական աշխատանքներ կատարելու համար երկրի հարավ-արեւելքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժերից հետո։

Глава МВФ призвала как можно быстрее оказать помощь Сирии
Директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева призвала мировое сообщество как можно быстрее оказать помощь Сирии, пострадавшей от разрушительного землетрясения, передает ТАСС.
«Эта страна так долго и так много страдала. Сейчас для всех нас настал момент, когда мы должны поддержать опустошенных людей и как можно скорее оказать помощь тем, кто в ней нуждается. Международное сообщество обязано действовать [в этой ситуации] как единое целое»,- сказала Георгиева, выступая на Всемирном правительственном саммите в Дубае.
Отвечая на вопрос журналиста о необходимости ослабления санкций, которые препятствуют доставке гуманитарной в Сирию, глава МВФ сказала, что «люди не могут ждать несколько дней, когда у них нет ни крова, ни еды, ни воды».
По последним данным Министерства здравоохранения Сирии, число погибших в результате произошедшего 6 февраля землетрясения на подконтрольной правительству территории возросло до 1 414, еще 2 349 пострадавших были доставлены с травмами и ранениями в больницы.
На днях стало известно, что Всемирный банк (ВБ) предоставит Турции $1.78 миллиарда на оказание помощи и восстановительные работы после разрушительных землетрясений на юго-востоке страны.