Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) ճնշում է գործադրում Եվրոգոտու բանկերի վրա՝ նվազեցնելու իրենց ռիսկերը Ռուսաստանում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ երկրում վերջիններիս ակտիվների վաճառքի հնարավորությունները սահմանափակվում են, հաղորդում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Financial Times (FT) թերթը։Ուկրաինայում հակամարտության բռնկման պահից ի վեր շատ բանկեր միջոցներ են ձեռնարկել Ռուսաստանից կախվածությունը նվազեցնելու համար, հայտարարել է ԵԿԲ-ի բանկային վերահսկողության ղեկավար Անդրեա Էնրիան (Andrea Enria)՝ նշելով, որ եվրոպական կարգավորիչը կողջունի ռուսաստանյան շուկայից «հեռանալու ցանկացած հնարավորություն»: Ռուսաստանում դուստր կառույցներ ունեցող արեւմտյան 45 բանկերից շատերը ձգտում են լքել երկիրը, սակայն մինչ այժմ միայն մի քանիսին է հաջողվել դա անել՝ հաճախ թանկ վճարելով դրա դիմաց, նշում է FT-ն: Երկու խոշոր եվրոպական բանկեր՝ ավստրիական Raiffeisen Bank International-ը եւ իտալական UniCredit-ը, դեռեւս խոշոր գործարքներ են իրականացնում Ռուսաստանում: 17.01.2023 | 13:18 FT-ն պատմել է ՌԴ-ում «խրված» 45 արեւմտյան բանկերի դուստր կառույցների մասին «Իհարկե, մենք ճնշում ենք գործադրում բանկերի վրա՝ ՌԴ-ում իրենց դիրքերի նկատմամբ ռիսկերն ակտիվորեն կառավարելու համար։ Այս շուկայից դուրս գալու ցանկացած հնարավորություն բանկային վերահսկողության տեսանկյունից գրավիչ կհամարվի»,- ասել է Էնրիան։Արեւմտյան բանկերն ակնկալում էին արագ լքել Ռուսաստանը, սակայն չհասցրեցին դա անել, քանի որ երկրի իշխանությունները ոչ բարեկաման երկրներից ոչ ռեզիդենտներին արգելեցին դուրս գալ ռուսաստանյան ակտիվներից առանց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հատուկ թույլտվության:«Ակտիվների վաճառքի համար պատուհանը աստիճանաբար փակվում է»,- ասել է ԵԿԲ ներկայացուցիչը։Նա ընդգծել է, որ Եվրոգոտու մի քանի բանկեր արդեն կրճատել են Ռուսաստանի հետ անդրսահմանային փոխգործակցությունը, ստեղծել են պահուստներ ՌԴ-ում ռիսկերի համար կամ առանձնացրել են երկրում եղած ակտիվներն այլ գործարքներից։Կարգավորիչին անհանգստացնող մեկ այլ գործոնը էներգակիրների բարձր գների եւ տոկոսադրույքների բարձրացման հետեւանքով տարածաշրջանում տնտեսական իրավիճակի վատթարացումն է, ինչն, ըստ ԵԿԲ-ի, կարող է հանգեցնել «վատ» պարտքերի աճի նոր ալիքի։ Tweet Դիտում՝ 7207

Европейский центральный банк (ЕЦБ) давит на банки Еврозоны, добиваясь сокращения ими рисков в России, несмотря на то, что возможности для продажи их активов в стране сужаются, передает Finmarket.ru cо ссылкой на газету Financial Times (FT).Многие банки приняли меры для сокращения зависимости от РФ с момента начала конфликта на Украине почти год назад, заявил руководитель направления банковского надзора ЕЦБ Андреа Энриа (Andrea Enria), отметив, что европейский регулятор будет приветствовать «любую возможность ухода банков» с российского рынка.Многие из 45-и западных банков с подразделениями в РФ стремятся уйти из страны, но пока лишь немногим удалось сделать это, зачастую дорого заплатив за это, отмечает FT. Два крупных европейских банка - австрийский Raiffeisen Bank International и итальянский UniCredit - до сих пор совершают крупные операции в России. 17.01.2023 | 13:18 FT рассказала о «застрявших» в России «дочках» 45-и западных банков «Конечно, мы давим на банки, чтобы они активно управляли рисками в отношении их позиций в России. Любая возможность ухода с этого рынка будет считаться привлекательной с точки зрения банковского надзора»,- сказал Энриа.Западные банки рассчитывали быстро уйти из России, но не успели сделать этого, поскольку власти страны запретили нерезидентам из недружественных государств выходить из российских активов без специального разрешения президента РФ Владимира Путина.«Окно для продажи активов постепенно закрывается»,- отметил представитель ЕЦБ.Он подчеркнул, что несколько банков Еврозоны уже сократили трансграничное взаимодействие с Россией, создали резервы под российские риски или отделили активы в РФ от остальных операций.Еще одним фактором, беспокоящим регулятора, является ухудшение экономической ситуации в регионе в результате высоких цен на энергоресурсы и подъема процентных ставок, которое, по мнению ЕЦБ, может привести к новой волне роста «плохих» долгов. Tweet Просмотры 7209