ՌԴ բնակչությունը 2022-ին 10 անգամ ավելի շատ ոսկու ձուլակտոր է գնել
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը 2022 թվականին բնակչության գնած ոսկու ծավալը գնահատել է 50 տոննա եւ ակնկալում է թանկարժեք մետաղների պահանջարկի հետագա աճ ռուսաստանցիների շրջանում։
Այս մասին RBC Investments-ին հայտնել են ՌԴ ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունում։
«2022 թվականին ֆիզիկական անձինք ձեռք են բերել ավելի քան 50 տոննա ոսկու ձուլակտոր, ինչը 10 անգամ ավելի է 2021-ի եւ 2020-ի համեմատ»,- նշել են նախարարության մամուլի ծառայությունում։
«Ակնկալում ենք, որ 2023 թվականին ներքին շուկայում ոսկու եւ այլ թանկարժեք մետաղների նկատմամբ պահանջարկի աճի միտումը կշարունակվի՝ հաշվի առնելով բնակչության հետաքրքրությունը ներդրումային մեխանիզմի նկատմամբ, ինչպես նաեւ 2022 թվականի դեկտեմբերից ի վեր համաշխարհային շուկաներում ոսկու արժեքի ավելացման կայուն միտումը»,- ընդգծել են գերատեսչությունում։
2022 թվականին վաճառված ձուլակտորների ընդհանուր ծավալի մոտ 60%-ը բաժին է ընկել 1 կգ քաշով ձուլակտորներին։ Մինչեւ 1 կգ քաշով չափված ձուլակտորների մասնաբաժինը կազմել է 38%: 11-ից 13 կգ քաշով ստանդարտ ձուլակտորները կազմել են մոտ 2%:
«2022 թվականի ավարտին բնակչության պահանջարկը փոխվել է դեպի 100 գ քաշով ոսկու չափված ձուլակտորների»,- նշել են ֆինանսների նախարարությունում։

Минфин России оценил объем купленного населением золота в 2022 году в 50 тонн и ожидает дальнейшего роста спроса на драгоценные металлы среди россиян. Об этом «РБК Инвестициям» сообщили в пресс-службе Минфина.«За 2022 год физическими лицами приобретено более 50 тонн золота в слитках, что в десять раз больше как по сравнению с 2021-м, так и с 2020 годом»,- рассказали в пресс-службе ведомства.«Ожидаем, что в 2023 году сохранится тренд на рост спроса на золото и другие драгоценные металлы на внутреннем рынке, учитывая интерес населения к инвестиционному механизму, а также устойчивую тенденцию с декабря 2022 года на увеличение стоимости золота на мировых рынках»,- отметили в российском ведомстве. 01.02.2023 | 09:13 В 2022 году мировые центробанки купили самый большой объем золота за полвека В 2022 году около 60% от общего объема проданных слитков приходилось на слитки весом 1 кг. Доля мерных слитков весом до 1 кг составляла 38%. Стандартные слитки весом от 11 до 13 кг составили около 2%. «К концу 2022 года спрос населения сместился в сторону мерных золотых слитков массой до 100 г»,- добавили в Минфине России. Tweet Просмотры 9410