2022-ին աշխարհի ԿԲ-ները գնել են ոսկու ամենամեծ ծավալը կես դարվա ընթացքում
2022 թվականին աշխարհի կենտրոնական բանկերը ոսկու սեփական պահուստները համալրել են 1136 տոննայով, ինչը համարժեք է մոտ $70 միլիարդի։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Ոսկու համաշխարհային խորհրդի (World Gold Council, WGS) տվյալները։ Նշված ցուցանիշն ամենաբարձրն է վերջին 55 տարում՝ 1967 թվականից ի վեր։
Ոսկու համաշխարհային ընդհանուր պահանջարկը 2022 թվականին աճել է 18%-ով, ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում վաճառվել է 4741 տոննա թանկարժեք մետաղ։ Այս արդյունքը տարեկան ամենաբարձր ցուցանիշն է 2011 թվականից ի վեր։
Reuters-ը նշում է, որ ներկայիս միտումը ընդգծում է ոսկու նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությունը՝ համեմատած 1990-2000 թվականների հետ, երբ ֆինանսական կարգավորիչները տարեկան հարյուրավոր տոննա ոսկի էին վաճառում։ Սակայն 2008-2009 թվականների համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից հետո եվրոպական բանկերը դադարեցրին վաճառքը, իսկ զարգացող երկրներն անցան թանկարժեք մետաղ գնելուն։
Ոսկին ավանդաբար համարվում է պաշտպանական հուսալի ակտիվ ֆոնդային շուկաների անկայունության ժամանակ: Ի տարբերություն արժույթի եւ արժեթղթերի, ոսկին կախված չէ կոնկրետ թողարկողի կամ պետության ֆինանսական բարեկեցությունից:
2022 թվականի սկզբին Ուկրաինայում աշխարհաքաղաքական ճգնաժամի սրվելուց հետո համաշխարհային կենտրոնական բանկերն անցան ոսկու պահուստների համալրմանը։ Համաձայն WGC տվյալների՝ միայն 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակում կենտրոնական բանկերը գնել են 862 տոննա ոսկի (հուլիս-դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում)։

В 2022 году центральные банки разных стран мира пополнили собственные резервы золота на 1136 тонн, что эквивалентно около $70 млрд. Как передает RBC, об этом пишет Reuters со ссылкой на данные Всемирного совета по золоту (World Gold Council, WGS). Этот показатель является самым большим за последние 55 лет, начиная с 1967 года.Общий мировой спрос на золото в 2022 году вырос на 18%, всего за год была продана 4741 тонна драгоценного металла. Этот результат является самым высоким годовым показателем с 2011 года.Reuters отмечает, что сложившийся тренд подчеркивает изменение отношения к золоту по сравнению с 1990-2000 годами, когда финансовые регуляторы продавали сотни тонн золота в год. Однако после мирового финансового кризиса 2008-2009 годов европейские банки прекратили продажи, а развивающиеся страны перешли к скупке драгметалла. 13.12.2022 | 10:02 Прогноз Всемирного совета по золоту на 2023 год Золото традиционно считается надежным защитным активом во время нестабильности фондовых рынков. В отличие от валюты и ценных бумаг золото не зависит от финансового благополучия конкретного эмитента или государства. После обострения геополитического кризиса на Украине в начале 2022 года мировые центробанки перешли к пополнению золотых резервов. Согласно данным WGC, только во второй половине 2022 года центральные банки приобрели 862 тонны золота (в период с июля по декабрь). Tweet Просмотры 7342