Ալիեւ․ Ադրբեջանը պատրաստ է Եվրոպային «100 տարի» էներգիա մատակարարել
Ադրբեջանը կարող է հարյուր տարի Եվրոպայի համար էներգիայի հուսալի մատակարար լինել։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին Հունգարիա կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը։
«Մեր երկիրն ունի բավականաչափ էներգիա, որպեսզի լինի հուսալի մատակարար եւ հետագա հարյուր տարում բավարարի Եվրոպայի կարիքները»,- ասել է Ալիեւը։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն իր հերթին հիշեցրել է, որ մինչեւ 2027 թվականը Ադրբեջանը խոստացել է կրկնապատկել Եվրոպա բնական գազի մատակարարումների քանակը։ «Ադրբեջանից եկող եւ՛ բնական գազը, եւ՛ էլեկտրաէներգիան անցնում են Հունգարիայի տարածքով։ Մենք ուրախ ենք, որ Հունգարիան նպաստում է Եվրոպայի էներգամատակարարման խնդրի լուծմանը»,- ասել է Օրբանը։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթ Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովի հետ կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Հունգարիան, Ռումինիան, Բուլղարիան եւ Սլովակիան դիմել են Եվրահանձնաժողովին՝ խնդրելով միջոցներ հատկացնել դեպի Եվրոպա ադրբեջանական գազի մատակարարման համար ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով։

Алиев заявил о готовности «сто лет» снабжать Европу энергией
Азербайджан может быть надежным поставщиком энергии в Европу в течение ста лет. По сообщению RBC, об этом накануне заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе визита в Венгрию.
«У [нашей] страны достаточно энергии, чтобы в качестве надежного поставщика в последующие сто лет удовлетворить потребности Европы»,- сказал Алиев.
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан в свою очередь напомнил, что Азербайджан обещал к 2027 году удвоить количество поставок природного газа в Европу. «И природный газ, и электроэнергия, поступающие из Азербайджана, проходят через Венгрию. Мы рады, что Венгрия становится частью решения, а не проблемы с точки зрения энергоснабжения Европы»,- сказал Орбан.
Напомним, что на прошлой неделе глава венгерского МИД Петер Сийярто на пресс-конференции с министром экономики Азербайджана Микаилом Джаббаровым заявил, что Венгрия, Румыния, Болгария и Словакия обратились к Еврокомиссии (ЕК) с просьбой выделить средства на развитие инфраструктуры для поставок азербайджанского газа в Европу.