Բրազիլիան եւ Արգենտինան մտադիր են ստեղծել «սեփական եվրո»
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան եւ Արգենտինայի նախագահ Ալբերտո Ֆերնանդեսը համատեղ հոդվածում հայտարարել են, որ որոշել են «ակտիվացնել Հարավային Ամերիկայի միասնական արժույթի շուրջ քննարկումները»։
Նրանց կարծիքով՝ այն «կարող է օգտագործվել ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ առեւտրային հոսքերը սպասարկելու, գործարքների ծախսերը եւ [երկու երկրների] արտաքին տնտեսական խոցելիությունը նվազեցնելու համար»։
Ինչպես գրում է RBC-ն, դեռեւս 2019 թվականին Բրազիլիայի այն ժամանակվա նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուն հայտարարել էր, որ Բրազիլիան եւ Արգենտինան պատրաստվում են «առաջին քայլը» կատարել դեպի «իրենց երազանքը՝ «Mercosur դաշինքում [Արգենտինա, Բրազիլիա, Ուրուգվայ, Պարագվայ] միասնական արժույթ ստեղծելու ուղղությամբ»։ Այն ժամանակ Բրազիլիայում գաղափարը թերահավատությամբ ընդունվեց, եւ Պատգամավորների ազգային պալատի խոսնակը ենթադրեց, որ ծրագիրը կարող է հանգեցնել բրազիլական ռեալի թուլացման եւ գնաճի վերադարձի, իսկ երկրի կենտրոնական բանկը պաշտոնապես հերքեց արժութային միության վերաբերյալ որեւէ քննարկում:
2021 թվականին Բրազիլիայի էկոնոմիկայի նախարար Պաուլու Գեդեսը հայտարարեց, որ Mercosur-ում արժութային հնարավոր միություն ստեղծելու հարցում Բրազիլիան կարող է ստանձնել այն դերը, որը Գերմանիան կատարում է Եվրոգոտում:
«Սպասվում է որոշում, որով մեկնարկ կտրվի միասնական արժույթի համար անհրաժեշտ պարամետրերի ուսումնասիրությանը. դրանք ներառում են եւ բյուջետային հարցերը, եւ տնտեսությունների չափը, եւ կենտրոնական բանկերի դերը»,- Financial Times-ին (FT) ասել է Արգենտինայի էկոնոմիկայի նախարար Սերխիո Մասսան:
Պարբերականի տվյալներով՝ Բրազիլիան առաջարկել է այս արժույթն անվանել sur, որը թարգմանաբար նշանակում է «հարավ»։ Նախաձեռնության հեղինակները հույս ունեն, որ դա կօգնի Հարավային Ամերիկայի երկրներին նվազեցնել կախվածությունը դոլարից, նշել է FT-ն: Սկզբում այն կլինի երկկողմանի նախագիծ, որին այնուհետեւ կհրավիրվեն միանալ Լատինական Ամերիկայի այլ տնտեսությունների։
Բրազիլիայի ֆինանսների նախարար Ֆերնանդո Ադադը օրերս ընդգծել է, որ երկու երկրները նոր գործիքի օգնությամբ ցանկանում են ամրապնդել փոխադարձ առեւտուրը եւ չեն պատրաստվում հրաժարվել սեփական արժույթներից։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ բանակցությունները շատ վաղ փուլում են, նպատակին հասնելու համար ժամկետներ չեն սահմանվել:

Бразилия и Аргентина намерены создать «собственное евро»
Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва и президент Аргентины Альберто Фернандес в совместной статье объявили, что приняли решение «активизировать обсуждение единой южноамериканской валюты».
По их мнению, она «может использоваться для обслуживания как финансовых, так и торговых потоков, уменьшит операционные издержки и внешнеэкономическую уязвимость [двух стран]».
Как пишет RBC, еще в 2019 году бывший в то время президентом Бразилии Жаир Болсонару заявлял, что Бразилия и Аргентина готовятся сделать «первый шаг» на пути к «мечте о единой валюте в блоке МЕРКОСУР [Аргентина, Бразилия, Уругвай, Парагвай]». Тогда идея была встречена со скептицизмом в Бразилии: спикер национальной палаты депутатов предположил, что план может привести к ослаблению бразильского реала и возвращению инфляции, а Центробанк страны официально опроверг какие-либо обсуждения валютного союза.
В 2021 году бразильский министр экономики Паулу Гедес заявил, что в потенциальном валютном союзе в МЕРКОСУР Бразилия могла бы взять на себя роль, которую исполняет Германия в еврозоне.
«Ожидается решение о начале изучения параметров, необходимых для единой валюты, - они включают в себя и бюджетные вопросы, и размер экономик, и роль центробанков»,- сообщил Financial Times (FT) министр экономики Аргентины Серхио Масса.
По данным издания, Бразилия предложила назвать эту валюту sur, что переводится как «юг». Инициаторы надеются, что она поможет южноамериканским странам сократить зависимость от доллара, сообщила FT. Первоначально это будет двусторонний проект, к которому затем пригласят присоединиться другие латиноамериканские экономики.
Министр финансов Бразилии Фернандо Аддад подчеркнул на днях, что две страны с помощью нового инструмента хотят укрепить взаимную торговлю и не собираются отказываться от собственных валют. По данным Bloomberg, переговоры находятся на очень раннем этапе, никаких сроков по достижению цели не определено.