Նավթի գնային առաստաղի պատճառով Մոսկվան օրական €160 միլիոն է կորցնում
Ռուսաստանյան նավթի վրա արեւմտյան երկրների կողմից սահմանված գնային առաստաղը Մոսկվայի համար արժենում է օրական €160 միլիոն ($172 միլիոն):
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում Էներգետիկ եւ մաքուր օդի բնագավառում հետազոտությունների ֆիննական կենտրոնի (CREA) վերլուծաբանների հաշվարկները։
Նրանց տվյալներով՝ ներդրված սահմանափակումները հանգեցրել են Ռուսաստանից հում նավթի արտահանման 12%-ով կրճատմանը, բացթողնման գների 23%-ով նվազմանը եւ դեկտեմբերին դրա վաճառքից եկամուտների 32%-ով անկմանը։
Այնուհանդերձ, Ռուսաստանը հանածո վառելիքի արտահանումից օրական վաստակում է մոտ €640 միլիոն՝ 2022 թվականի մարտ-մայիս ամիսներին օրական €1 միլիարդի դիմաց, նշում են CREA-ի վերլուծաբանները:
Նրանց հաշվարկներով՝ ռուսաստանյան ընկերությունները վաստակել են €3,1 միլիարդ՝ բեռնելով նավերը նավթով, որի վրա տարածվում է մեկ բարելի դիմաց $60 գնային առաստաղը, ինչի արդյունքում Ռուսաստանի բյուջե է մուտքագրվել $2 միլիարդի հարկ։
Այս հանգամանքը բացառելու համար նրանք առաջարկում են իջեցնել գնային առաստաղը մինչեւ $25-35 մեկ բարելի դիմաց, ինչը կնվազեցնի Ռուսաստանի նավթային եկամուտները օրական առնվազն եւս €100 միլիոնով:

Потери России из-за потолка цен на нефть составляют €160 млн в день
Введенный странами Запада потолок цен на российскую нефть обходится Москве в €160 млн ($172 млн) в день.
По сообщению российского издания Forbes, об этом свидетельствуют подсчеты аналитиков финского Центра исследований в области энергетики и чистого воздуха CREA.
По их данным, введенные ограничения привели к сокращению экспорта сырой нефти из России на 12%, снижению отпускных цен на 23% и падению доходов от ее продажи в декабре на 32%.
Тем не менее, Россия зарабатывает около €640 млн в день на экспорте ископаемого топлива по сравнению с €1 млрд ежедневно в марте-мае 2022 года, отмечают аналитики CREA.
По их подсчетам, российские компании заработали €3,1 млрд, отгрузив на суда сырую нефть, на которую распространяется потолок цен в $60 за баррель, в результате налоги в бюджет России составили €2 млрд.
Чтобы исключить это, они предлагают снизить потолок цен до $25-35 за баррель, что сократит доходы России от экспорта нефти как минимум еще на €100 млн в день.