TV2. Ստոլտենբերգը կարող է դառնալ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարի պաշտոնավարման ավարտից հետո կարող է դառնալ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է նորվեգական TV2 հեռուստաալիքը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Դաշինքում հեռուստաալիքի զրուցակցի խոսքով՝ ԱՄՆ-ը կցանկանար այս նշանակումը (ԱՄՀ կենտրոնակայանը գտնվում է Վաշինգտոնում)։ TV2-ը նշում է, որ Ստոլտենբերգը մեծ հարգանք է վայելում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում, քանի որ նրան հաջողվել է պահպանել միասնությունը դաշինքում Ուկրաինայում ռուսաստանյան ռազմական գործողության մեկնարկից հետո։
Ստոլտենբերգը գլխավորում է ՆԱՏՕ-ն 2014 թվականից, նրա պաշտոնավարման ժամկետը պետք է ավարտվեր աշնանը։ Սպասվում էր, որ դրանից հետո նա կգլխավորի Նորվեգիայի Կենտրոնական բանկը։ Սակայն դաշինքի անդամ երկրները երկարացրել են Ստոլտենբերգի մանդատը մինչեւ 2023 թվականի սեպտեմբեր։
Ըստ TV2-ի՝ երկար ժամանակ ենթադրվում էր, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարին կխնդրեն մնալ իր պաշտոնում մինչեւ 2024 թվականը՝ ոչ միայն Ուկրաինայում մարտական գործողությունների, այլեւ «նրան փոխարինող ակնհայտ թեկնածուի բացակայության պատճառով»։
ԱՄՀ-ի ներկայիս տնօրենը Կրիստալինա Գեորգիեւան է, ով այս պաշտոնում ընտրվել է 2019 թվականի սեպտեմբերի 25-ին։ Նրա լիազորությունների ժամկետը լրանում է 2024 թվականին։

TV2: Столтенберг может возглавить Международный валютный фонд
Генсек НАТО Йенс Столтенберг после окончания полномочий на посту главы Североатлантического альянса может стать исполнительным директором Международного валютного фонда (МВФ).
Как передает RBC, об этом сообщает норвежский телеканал TV2 со ссылкой на источники.
По словам собеседника телеканала в блоке, этого назначения хотели бы Соединенные Штаты (штаб-квартира МВФ находится в Вашингтоне). TV2 отмечает, что Столтенберг пользуется большим уважением в государствах - членах НАТО, так как ему удалось сохранить единство в альянсе после начала российской военной операции на Украине.
Столтенберг возглавляет НАТО с 2014 года, срок его полномочий на этом посту должен был истечь минувшей осенью. Ожидалось, что затем он возглавит Центральный банк Норвегии. Однако страны - члены альянса продлили мандат Столтенберга до сентября 2023 года.
Как передает TV2, долгое время считалось, что генсека НАТО попросят остаться на своем посту до 2024 года - не только из-за боевых действий на Украине, но и «отсутствия очевидного кандидата на его место».
Сейчас директором-распорядителем МВФ является Кристалина Георгиева, она была избрана на эту должность 25 сентября 2019 года. Срок ее полномочий истекает в 2024 году.