Bloomberg. Դրամը դարձել է աշխարհի առաջատար արժույթը՝ դոլարի նկատմամբ գրանցած աճով
Ուկրաինայում զինված հակամարտության ֆոնին ռուսաստանցիների արտագաղթը նպաստել է նախկին խորհրդային հանրապետությունների արժույթների՝ համաշխարհային վարկանիշներում այս տարի առաջին դիրքերը զբաղեցնելուն:
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg գործակալությունը:
Դոլարի նկատմամբ ամենամեծ աճը գրանցել են Հայաստանի եւ Վրաստանի, ինչպես նաեւ Տաջիկստանի ազգային արժույթները։ Գործակալությունը նշում է, որ փետրվարից ի վեր Ռուսաստանի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ են հաստատվել այս երկրներում՝ իրենց հետ բերելով միլիարդավոր դոլարներին համարժեք խնայողություններ։
Դա հանգեցրել է նրան, որ տարեսկզբից հայկական դրամը դոլարի նկատմամբ աճել է ավելի քան 22%-ով՝ դառնալով, ըստ Bloomberg-ի, աշխարհի առաջատար արժույթը։ Վրացական լարին եւ տաջիկական սոմոնին արժեւորվել են, համապատասխանաբար, ավելի քան 16%-ով եւ 10%-ով՝ գերազանցելով ՌԴ ռուբլու աճը:
Bloomberg-ը նշում է, որ տեղական արժույթների աճի վրա ամենամեծ ազդեցությունը տեղի է ունեցել փոքր հանրապետություններում։ Ղազախստանը, որն ունի մոտ 19 միլիոն բնակչություն, ինչը շորջ վեց անգամ ավել է, քան Հայաստանում եւ Վրաստանում, նույնպես դարձել է ռուսաստանցիների կողմից պահանջված վայր: Սակայն տենգեն, ինչպես կանխատեսում է գործակալությունը, կարող է տարին ավարտել կորուստներով։

Bloomberg: Драм стал лидером среди мировых валют по наибольшему росту к доллару
Эмиграция россиян на фоне вооруженного конфликта на Украине вывела валюты бывших советских республик на первые места в мировых рейтингах в этом году.
Как передает «Коммерсант», об этом пишет агентство Bloomberg.
Национальные валюты Армении и Грузии, а также Таджикистана показали наибольший рост по отношению к доллару. Как отмечает агентство, с февраля в этих странах обосновались десятки тысяч граждан России, привезя с собой сбережения, эквивалентные миллиардам долларов.
Это привело к тому, что с начала года армянский драм вырос более чем на 22% по отношению к доллару, став лидером среди мировых валют, по данным Bloomberg. Грузинский лари и таджикский сомони укрепились более чем на 16% и 10% соответственно, опередив рост российского рубля.
Bloomberg отмечает, что наибольшее влияние на рост местной валюты было оказано в небольших республиках. Казахстан, население которого составляет около 19 млн человек, что примерно в шесть раз больше, чем в Армении и Грузии, также стал популярным у россиян направлением. Однако тенге, как прогнозирует агентство, может завершить год с потерями.