Ռուսաստանում մանրամասնել են արտարժույթի ներմուծման եւ դուրսբերման կանոնները
Ռուսաստան կարելի է ցանկացած ծավալի կանխիկ արտարժույթ ներմուծել, սակայն ավելի քան $100 հազարին համարժեք գումարի համար անհրաժեշտ է տրամադրել միջոցների ծագումը հաստատող փաստաթղթեր:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Россия-24» հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը։
«ՌԴ կանխիկ արտարժույթի ներմուծման կանոնները չեն փոխվել։ Այն կարելի է ներմուծել անսահմանափակ քանակությամբ։ Ընդ որում, ամբողջ ծավալից ոչ մի մաքսային վճար չի գանձվում։ Մինչև $10 հազարը կամ դրան համարժեք գումարը ներմուծվում է ազատորեն։ $10 հազարից հետո անհրաժեշտ է լրացնել ներմուծման հայտարարագիր։ Միաժամանակ, $100 հազարը գերազանցելու դեպքում ներկայացվում են այդ արտարժույթի ծագումը հաստատող փաստաթղթեր»,- ասել է նա։
Բուլավինը նշել է, որ փոխվել են միայն արտարժույթի դուրսբերման կանոնները։ «Ներկայումս չի թույլատրվում $10 հազարից ավելի կանխիկ արտարժույթ դուրս բերել։ Եվ եթե ինչ-որ մեկը փորձում է դա անել առանց հայտարարագրելու, ապա ձեռնարկվում են կամ վարչական, կամ քրեական միջոցներ»,- ասել է գերատեսչության ղեկավարը ։

В Таможенной службе России разъяснили правила ввоза и вывоза валюты
Ввозить валюту в Россию можно в любом объеме, однако эквивалент свыше $100 тыс. требует предоставления документов, подтверждающих происхождение средств.
Как передает ТАСС, об этом в эфире телеканала «Россия-24» сообщил глава Федеральной таможенной службы (ФТС) РФ Владимир Булавин.
«Правила ввоза валюты в страну не изменились. Валюту можно ввозить в неограниченном количестве. Причем со всего объема никакие таможенные платежи не взимаются. До $10 тыс. или в эквиваленте ввозят свободно. После $10 тыс. нужно заполнить ввозную декларацию. При этом свыше $100 тыс. - предоставляются документы, подтверждающие происхождение этой валюты»,- сказал он.
Булавин отметил, что изменились только правила вывоза валюты. «В настоящее время вывозить валюту свыше $10 тыс. нельзя. И если кто-то пытается это сделать, не заявляя об этом, то наступают меры или административного воздействия, или уголовного характера»,- сказал глава ФТС.