Նուրիել Ռուբինի. Այս անգամ ամեն ինչ այլ կերպ է լինելու
Ամերիկացի տնտեսագետ Նուրիել Ռուբինին, ով կանխատեսել էր 2008 թվականի ճգնաժամը, ակնկալում է համաշխարհային տնտեսության խորը եւ երկարատեւ դեպրեսիա՝ երկրների պետական պարտքի չափազանց բարձր մակարդակի պատճառով:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ փորձագետի խոսքերն այսօր մեջբերել է բրիտանական Financial Times թերթը։
«Ռեցեսիան չի լինի կարճ ու թույլ, այն կլինի խորը եւ երկար։ Չնայած ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի մոնետար իշխանությունների լավատեսական հայտարարություններին, «փափուկ վայրէջք» [տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ] չպետք է սպասել»,- հայտարարել է նա։
Ռուբինին հոռետեսության պատճառ է տեսնում նրանում, որ ԱՄՆ-ը բախվել է վերջին 60 տարվա ամենաբարձր գնաճին, որն այժմ կազմում է 7,1%, մինչդեռ գործազրկությունը մնում է ցածր՝ ընդամենը 3,7%: Այս պայմաններում տոկոսադրույքի բարձրացումը «փափուկ վայրէջքով չի կարող ավարտվել», վստահ է տնտեսագետը։
Եվրոպայում իրավիճակն էլ ավելի վտանգավոր է. մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիան «ստագֆլյացիա է ապրում», իսկ Անգլիայի բանկը կանխատեսում է տնտեսական անկում «առնվազն առաջիկա հինգ եռամսյակի ընթացքում»:
Համաշխարհային տնտեսությունում իրավիճակը բարդացնում է նաեւ պետական պարտքի չափազանց բարձր մակարդակը, որը 1999 թվականից ի վեր համաշխարհային ՀՆԱ-ի 220%-ից հասել է 350%-ի։ Սա զգալիորեն սահմանափակում է հակաճգնաժամային քաղաքականություն վարելու կենտրոնական բանկերի հնարավորությունները, քանի որ «նրանք չեն կարող իրենց թույլ տալ բարձրացնել տոկոսադրույքները մինչեւ այն մակարդակ, որն անհրաժեշտ է մոտալուտ անկման դեմ պայքարելու համար»։
Մոտալուտ ճգնաժամի մասին թեզի եւս մեկ հաստատում Ռուբինին տեսնում է նրանում, որ աշխարհում «երրորդ համաշխարհային պատերազմն արդեն սանձազերծված է»։ Նա պնդում է, որ դա սկսվեց Չինաստանին բազմաթիվ տեսակի չիպերի մատակարարման վրա ԱՄՆ-ի սահմանափակումների ներդրմամբ, ԱՄՆ կառավարության կողմից այս «առեւտրային քաղաքականության ագրեսիվ ակտը երկարաժամկետ հետեւանքներ կունենա» համաշխարհային տնտեսության համար:
Տնտեսագետը վստահ է՝ այս անգամ «ամեն ինչ այլ կերպ է լինելու»՝ ի տարբերություն վերջին 75 տարիների, որոնք դարձել են «խաղաղության, առաջընթացի ու բարգավաճման ժամանակ»։ Նա կարծում է, որ այս շրջանը «համաշխարհային պատմության մեջ բացառություն է դարձել», որտեղ նախկինում հաճախ են եղել «պատերազմներ, համավարակներ, սով եւ ցեղասպանություն»։

Нуриэль Рубини: В этот раз все будет иначе
Американский экономист Нуриэль Рубини, предсказавший кризис 2008 года, прогнозирует глубокую и затяжную депрессию в мировой экономике из-за чрезмерно высоких объемов задолженности государств.
Как передает ТАСС, слова эксперта сегодня привела британская газета Financial Times.
«Рецессия не будет короткой и слабой, она окажется глубокой и длительной. Несмотря на оптимистичные заявления монетарных властей США, Великобритании и Евросоюза, «мягкой посадки» [в ходе экономического кризиса] ожидать не следует»,- заявил он.
Поводом для пессимизма Рубини считает и то, что США столкнулись с самой высокой инфляцией за последние 60 лет, которая сейчас находится на уровне в 7,1%, притом, что безработица остается низкой, всего 3,7%. В этих условиях повышение процентной ставки «не может закончиться мягкой посадкой», уверен экономист.
В Европе же ситуация еще более опасная: в частности, Великобритания «переживает стагфляцию», а Банк Англии прогнозирует экономический спад в течение «как минимум пяти последующих кварталов».
Положение в мировой экономике осложняется и чрезвычайно высоким уровнем государственной задолженности, которая с 1999 года возросла с 220% до 350% мирового ВВП. Это существенно ограничивает возможности центральных банков в части проведения антикризисной политики, поскольку «они не могут позволить себе повышать процентные ставки до необходимого для борьбы [с надвигающимся спадом] уровня».
Еще одно подтверждение тезису о надвигающемся кризисе он видит и в том, что в мире «уже развязана третья мировая война». Ее началом стало введение США ограничений на поставки многих видов микросхем в Китай, этот «агрессивный акт торговой политики» американского правительства «будет иметь долгосрочные последствия» для мировой экономики, утверждает Рубини.
Экономист уверен, что в этот раз «все будет иначе», в отличие от последних 75 лет, которые стали «временем мира, прогресса и процветания». Он считает, что этот период оказался «исключением в мировой истории», где раньше часто случались «войны, эпидемии, голод и геноцид».