Դանիական Saxo Bank-ը հրապարակել է 2023 թվականի տասը «ցնցող կանխատեսումները»։ «Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ դրանք վերաբերում են մի շարք անհավանական եւ թերագնահատված իրադարձությունների, որոնց պատճառով, սակայն, «համաշխարհային շուկաները կարող են հզոր հարվածային ալիքի ենթարկվել»:Saxo Bank-ի ներդրումների գծով տնօրեն Սթին Յակոբսենը 2023 թվականի համար բանկի կանխատեսումն այսպես է նկարագրել. «Մեր ներկայիս կանխատեսումը վիճարկում է նախահամավարակային գնաճից զերծ դինամիկային վերադառնալու ցանկացած առաջարկ: Դա հնարավոր չէ, քանի որ մենք մտել ենք պատերազմական տնտեսության փուլ, որտեղ աշխարհի բոլոր խոշոր տերությունները փորձում են ամրապնդել իրենց ազգային անվտանգությունը բոլոր ճակատներում՝ ռազմական, մատակարարման շղթաներ, էներգետիկ անվտանգություն, ֆինանսական անվտանգություն»: 02.12.2021 | 15:56 Saxo Bank-ի «ցնցող կանխատեսումները» 2022 թվականի համար Վերլուծաբանները կարծում են, որ Ուկրաինայում ռազմական հակամարտությունը «վերադարձրեց պատերազմական տնտեսության մտածելակերպն այնպիսի ծավալով, որը չէր եղել 1945 թվականից ի վեր»։«Ցնցող կանխատեսումներից» երեքը վերաբերում են նրան, թե ինչպես Եվրոպան կարձագանքի այս զարգացումներին։ Առաջին կանխատեսումը Եվրոպայի միասնական զինված ուժերի ստեղծումն է։ «2023 թվականին ավելի ակնհայտ կդառնա, որ Եվրոպան պետք է կարգի բերի իր պաշտպանական հնարավորությունները եւ ավելի քիչ ապավինի ԱՄՆ-ում գնալով ավելի անկայուն քաղաքական ցիկլերին՝ մեծացնելով այն ռիսկը, որ ԱՄՆ-ը կարող է հրաժարվել իր նախկին պարտավորություններից (Եվրոպայում պաշտպանության հարցում - «Կոմերսանտ»): ԵՄ բոլոր անդամները կհամաձայնեն մինչեւ 2028 սկսել համաեվրոպական զինված ուժերի կառուցումը, որոնք ամբողջովին եւ ինքնուրույն պատասխանատու կլինեն անվտանգության համար՝ ցամաքի եւ ջրի վրա, օդում եւ տիեզերքում: Դրա համար, ըստ Saxo Bank-ի, առաջիկա 20 տարիների ընթացքում ԵՄ-ն €10 տրիլիոն կհատկացնի։Բանկի վերլուծաբանները նաեւ ակնկալում են, որ 2023 թվականին Մեծ Բրիտանիան հանրաքվե կանցկացնի Brexit-ից հրաժարվելու համար: «Ռեցեսիայի, գնաճի եւ դրանցից առաջացած հասարակական բողոքի ճնշման ներքո երկրում կարող են տեղի ունենալ արտահերթ ընտրություններ: Շատերը նշում են, որ բրիտանացիների ավելի երիտասարդ սերնդի ճնշող մեծամասնությունը՝ 18-24 տարեկանների մոտ 80%-ը, կողմ է եղել երկիրը ԵՄ կազմում պահպանելուն։ Մինչդեռ 65-ից բարձր մարդկանց երկու երրորդը քվեարկել է ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին»,- նշել է բանկի վերլուծաբան Ջեսիկա Ամիրը: Այս ֆոնին, նրա կարծիքով, հաջորդ տարվա երրորդ եռամսյակում արտահերթ ընտրությունների արդյունքում իշխանության կարող է գալ Լեյբորիստական կուսակցությունը, որը եւ ԵՄ-ին Մեծ Բրիտանիայի անդամակցության հարցով նոր հանրաքվե կկազմակերպի։Եվս մեկ քաղաքական ցնցում կարող է տեղի ունենալ Ֆրանսիայում: Մի կողմից ձախերի, մյուս կողմից՝ Մարին Լը Պենի գլխավորած աջերի աճող ազդեցության ֆոնին նախագահ Մակրոնը «անսպասելիորեն կհայտարարի իր հրաժարականի մասին»։Սակայն վերլուծաբանները չեն բացառում, որ Մակրոնը կարող է միայն որոշ ժամանակով հեռանալ մեծ քաղաքականությունից եւ վերադառնալ՝ ինչպես դա արեց Շառլ դը Գոլը 1958 թվականին։Saxo Bank-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ «պատերազմական տնտեսության» մարտահրավերները կզգացվեն ոչ միայն քաղաքականության, այլեւ տնտեսության մեջ։ Էներգակիրների գների աճի պայմաններում ԱՄՆ առաջատար տեխնոլոգիական ընկերությունները եւ «տեխնոֆիլ միլիարդատերերը» կստեղծեն բազմամիլիարդանոց նախագիծ՝ ուղղված էներգետիկ ոլորտում նոր հնարավորությունների բացահայտմանը։ Բանկը կարծում է, որ նոր նախագծում ներդրումները կկազմեն մոտ $1 տրիլիոն։Գնաճի ճնշումը եւ աշխարհաքաղաքական անկայունությունը կշարունակեն ազդել ոչ միայն համաշխարհային տնտեսության, այլեւ ֆինանսական շուկայի վրա, կարծում են դանիական բանկում։ Այս ֆոնին պետությունները կորդեգրեն ավելի պահպանողական քաղաքականություն՝ նվազեցնելով ներդրումները բարդ ֆինանսական գործիքներում եւ ներդրումներ կատարելով ավանդական ակտիվներում, ինչպիսին է ոսկին: 2023 թվականին այս թանկարժեք մետաղի նկատմամբ պահանջարկի աճը, ըստ Saxo Bank-ի, կհանգեցնի նրան, որ դրա գինը մեկ ունցիայի համար ներկայիս $1,8 հազարից կբարձրանա մինչեւ $3 հազար։Saxo Bank-ի մեկ այլ կանխատեսմամբ՝ առնվազն մեկ երկիր կորոշի աստիճանաբար դադարեցնել մսի արտադրությունը: Saxo Bank-ը եզրակացնում է, որ «2023 թվականին աշխարհի առնվազն մեկ երկրում որոշում կընդունվի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում հայտնվել առաջնագծում եւ 2025 թվականից սկսած մսամթերքի արտադրության վրա ավելի բարձր հարկեր սահմանել, իսկ 2030 թվականից ամբողջությամբ հրաժարվել մսի ներքին արտադրությունից՝ զարգացնելով տեխնոլոգիաներն ու բուսական նմանօրինակների արտադրությունը, որն ավելի մարդասիրական է եւ ավելի քիչ ջերմոցային արտանետումներ է առաջացնում»։ Tweet Դիտում՝ 10873

«Шокирующие предсказания» Saxo Bank-а на 2023 год
Датский Saxo Bank опубликовал десять «шокирующих предсказаний» на 2023 год. Как передает «Коммерсант», օни касаются серии маловероятных и недооцениваемых событий, из-за которых, однако, «мировые рынки может накрыть мощной ударной волной».
Директор по инвестициям Saxo Bank-а Стин Якобсен так охарактеризовал прогноз банка на 2023 год:
«Наш нынешний прогноз оспаривает любые предположения о возврате к допандемической безынфляционной динамике. Это невозможно, поскольку мы вошли в стадию военной экономики, когда каждая крупная держава мира пытается укрепить свою национальную безопасность по всем фронтам, будь то военная сфера, цепи поставок, энергетическая безопасность и даже финансовая безопасность».
Аналитики считают, что военный конфликт на Украине «вернул менталитет военной экономики в масштабах, невиданных с 1945 года».
Три из «шокирующих предсказаний» относятся к тому, как Европа отреагирует на такое развитие событий.
Первым прогнозом является создания единых вооруженных сил Европы.
«В 2023 году станет очевиднее, что Европа нуждается в том, чтобы привести в порядок свои оборонительные возможности и меньше опираться на все более непостоянные политические циклы в США, которые повышают риск того, что США могут отказаться от своих прежних обязательств (в области обороны в Европе - «Коммерсант»). Все члены ЕС договорятся начать создание общеевропейских вооруженных сил к 2028 году, которые будут полностью и самостоятельно отвечать за безопасность на суше, воде, в воздухе и космическом пространстве». На это, как полагает Saxo Bank, ЕС выделит €10 трлн на ближайшие 20 лет.
Аналитики банка также ожидают, что Великобритания в 2023 году может провести референдум об отказе от «Брексита». «Под давлением рецессии, инфляции и вызванного ими общественного протеста в стране могут пройти внеочередные выборы. Многие отмечают, что подавляющее большинство более молодого поколения британцев - около 80% в возрасте 18-24 года - выступали за сохранение страны в составе ЕС. Тогда как две трети жителей старше 65 лет голосовали за выход из ЕС»,- отмечает аналитик банка Джессика Амир. На этом фоне, по ее мнению, в третьем квартале следующего года в результате внеочередных выборов к власти может прийти Лейбористская партия, которая и организует новый референдум о членстве Великобритании в ЕС.
Еще одно политическое потрясение может ждать Францию. На фоне роста влияния левых сил, с одной стороны, и правых сил во главе с Марин Ле Пен, с другой, президент Макрон «неожиданно объявит о своей отставке».
Впрочем, аналитики не исключают, что Макрон может уйти из большой политики лишь на время, вернувшись на первый план подобно тому, как это сделал Шарль де Голль в 1958 году.
Аналитики Saxo Bank-а полагают, что вызовы «военной экономики» будут ощущаться не только в политике, но и в экономике. На фоне растущих цен на энергоносители ведущие технологические компании США и «миллиардеры-технофилы» создадут многомиллиардный проект, направленный на изучение новых возможностей в энергетике. Банк отмечает, что инвестиции в новый проект составят около $1 трлн.
Инфляционное давление и геополитическая нестабильность продолжат оказывать влияние не только на мировую экономику, но и на финансовый рынок, считает датский банк. На этом фоне государства будут занимать более консервативную политику, снижая инвестиции в более сложные финансовые инструменты, и вкладывать средства в такие традиционные активы, как золото. По мнению Saxo Bank-а, повышенный спрос на этот металл в 2023 году приведет к тому, что цена на него вырастет c нынешних $1,8 тыс. за унцию до $3 тыс.
Еще один прогноз Saxo Bank-а на 2023 год заключается в том, что по крайней мере в одной стране будет принято решение отказаться от производства мяса. Банк делает вывод, что «в 2023 году по меньшей мере в одной стране мира примут решение выйти на передовые позиции в борьбе с изменением климата и введут повышенные налоги на производство мяса начиная с 2025 года, а к 2030 году полностью откажутся от отечественного производства мяса, развивая технологии и выпуск растительных аналогов, что является более гуманным и дает меньше парниковых выбросов».