Գնաճի դանդաղում Թուրքիայում՝ «մտահոգիչ հիմնական միտումների պահպանմամբ»
Թուրքիայում գնաճը մեկուկես տարվա ընթացքում առաջին անգամ դանդաղել է. նոյեմբերին տարեկան կտրվածքով այն իջել է մինչեւ 84,39%՝ մեկ ամիս առաջվա 85,51%-ից, հայտնել է երկրի վիճակագրության ինստիտուտը։
Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վերջին անգամ Թուրքիայում գները նվազել էին 2021 թվականի գարնանը. ապրիլին երկրում գնաճը կազմել էր 17,14%, մայիսին՝ 16,59%։
«Եթե գլոբալ մակարդակում անսպասելի իրադարձություններ տեղի չունենան, ապա գնաճի գագաթնակետն անցել է, մենք մտել ենք նվազման փուլ»,- Twitter-ում գրել է Թուրքիայի ֆինանսների նախարար Նուրեդին Նեբաթին։
Նոյեմբերին Թուրքիայում գնաճը ցածր է եղել Bloomberg-ի կողմից հարցված տնտեսագետների միջին կանխատեսումներից. նրանք տարեկան կտրվածքով ակնկալում էին 84,8% գնաճ: Գործակալությունը նշում է, որ նոյեմբերին Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի կողմից անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ հարցվածներն ակնկալում են, որ 2022 թվականի արդյունքներով գնաճը կնվազի մինչեւ 68%, իսկ երկու տարի հետո՝ գրեթե մինչեւ 21%։ Միաժամանակ, կարգավորիչը կանխատեսում է, որ սպառողական գների աճը տարեվերջին կկազմի 65%, ինչը 13 անգամ գերազանցում է նպատակային ցուցանիշը (5%)։
Societe Generale-ի ստրատեգ Մարեկ Դրիմալը կասկածում է, որ կանխատեսվող հորիզոնում գնաճը կվերադառնա Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի թիրախներին։ «Թեեւ տարեկան գնաճը կդանդաղի մեկ տարի առաջ լիրայի անկման բազային հետեւանքների պատճառով, այնուամենայնիվ, հիմնական միտումները նախկինի պես մտահոգիչ են»,- ասել է նա գործակալությանը:
Գները կարող են կրկին ճնշման տակ հայտնվել, եթե իշխանությունները մի քանի ամսից ընտրություններին ընդառաջ լրացուցիչ խթանող միջոցներ ձեռնարկեն: Սպասվում է, որ դեկտեմբերին կհայտարարվի նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման մասին։
«Գալիք տարվա ընտրություններին ընդառաջ քաղաքականությունը կրակի վրա յուղ կլցնի։ Սակայն, ինչն ավելի վատ է՝ ռիսկերը նույնպես աճում են. տնտեսության վերջին անկումը կարող է քաղաքական ղեկավարության կողմից էլ ավելի զանգվածային ֆիսկալ խթաններ առաջացնել՝ ավելի շատ բարձրացնելով պահանջարկը եւ գների աճը»,- ասել է Bloomberg-ի տնտեսագետ Բահար Բազիկին:

Инфляция в Турции замедлилась впервые за полтора года - в ноябре она снизилась до 84,39% в годовом исчислении с 85,51% месяцем ранее, сообщил Институт статистики страны. Как пишет российское издание Forbes, последний раз цены в Турции снижались весной 2021 года: в апреле инфляция в стране составляла 17,14%, в мае - 16,59%. «Если не произойдет неожиданных событий на глобальном уровне, то пик инфляции пройден, мы вошли в нисходящий тренд»,- сообщил в Twitter министр финансов Турции Нуреддин Небати.Уровень инфляции в ноябре в Турции оказался ниже среднего прогноза экономистов, опрошенных Bloomberg: они ожидали, что инфляция в годовом выражении составит 84,8%. Агентство отмечает, что опрос, поведенный турецким Центробанком в ноябре, показал, что респонденты ожидают снижения инфляции до 68% к концу 2022-го и почти до 21% через два года. Сам регулятор прогнозирует, что рост потребительских цен на конец года составит 65%, что в 13 раз выше целевого показателя (5%). 28.11.2022 | 14:29 Эксперт оценил риск бюджетно-банковского кризиса в Турции Стратег Societe Generale Марек Дрималь сомневается, что инфляция вернется к целевым показателям ЦБ Турции в прогнозируемом горизонте. «Хотя годовая инфляция замедлится из-за базовых эффектов, связанных с падением лиры год назад, основные тенденции по-прежнему вызывают беспокойство»,- заявил он агентству.Цены могут снова оказаться под давлением, если власти предпримут дополнительные меры стимулирования в преддверии выборов через несколько месяцев. Ожидается, что в декабре будет объявлено о повышении минимальной заработной платы. «Политика перед выборами в следующем году подольет масла в огонь. Но, что еще хуже, риски также растут: недавний спад в экономике может спровоцировать еще более масштабные фискальные стимулы со стороны политического руководства, что еще больше повысит спрос и рост цен»,- отметил экономист Bloomberg Бахар Базики. Tweet Просмотры 6547