Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2022 թ. տարվա բանկը ՀՀ-ում The Banker ամսագրի կողմից
Ամերիաբանկն արժանացել է Հայաստանի 2022թ. «Տարվա բանկ» մրցանակին Financial Times (FT) ընկերության համաշխարհային առաջատար ֆինանսական լրատվամիջոցի` The Banker ամսագրի կողմից:
Ինչպես հայտնել են բանկից, «Տարվա բանկ» մրցանակաբաշխության հաղթողները հայտնի են դարձել դեկտեմբերի 1-ին Լոնդոնում կայացած հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Հեղինակավոր մրցանակը շնորհվում է լավագույն ֆինանսական արդյունքներ ցուցաբերած եւ նորարարական բանկային լուծումներ առաջարկող ֆինանսական հաստատություններին ավելի քան 100 երկրում:
Նշվում է, որ որոշում կայացնելիս The Banker-ի հաղթողներին գնահատող միջազգային հանձնաժողովը հաշվի է առել Ամերիաբանկի դինամիկ աճը, հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով վերջին տարիներին բանկի առաջատար դիրքերը շուկայում, շահութաբերության աճը, բանկին մրցակցային առավելություն ապահովող ռազմավարական նախաձեռնությունները, սպասարկման որակը: Փորձագետները կարեւորել են նաեւ բանկի հաջողությունները թվային փոխակերպման ճանապարհին, «կանաչ» պորտֆելը եւ Հայաստանում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին եւ բնապահպանական խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերը:
«Մենք հպարտ ենք, որ ստացել ենք «Տարվա բանկ» հեղինակավոր մրցանակը՝ համալրելով 2022 թ. մեր ձեռքբերումների եւ մրցանակների տպավորիչ ցանկը: Մեր կորպորատիվ կառավարման ամուր համակարգը, փոփոխություններին արձագանքելու մշակույթը եւ թվային փոխակերպումն առանցքային նշանակություն են ունեցել շուկայի անհանգիստ իրավիճակը հաջողությամբ հաղթահարելու եւ թվային սերնդի հաճախորդների աճող կարիքները բավարարելու համար: Մենք կշարունակենք ներդրումներ կատարել թվային փոխակերպման եւ մարդկային կապիտալի մեջ՝ մեր գործառնական արդյունավետությունը բարձրացնելու եւ նորարարական լուծումներով հանդես գալու նպատակով, որպեսզի դառնանք ֆինանսական եւ տեխնոլոգիական վստահելի միջավայր` առաջարկելով կյանքի որակը բարելավելու ամբողջական լուծումներ»,- ասել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:

Журнал The Banker назвал Америабанк «Банком года» Армении в 2022 году
По версии журнала The Banker, ведущего мирового финансового издания, аффилированного с Financial Times (FT), Америабанк был назван «Банком года» Армении в 2022 году.
Как отметили в банке, победители премии «Банк года» были объявлены на церемонии награждения, состоявшейся 1 декабря в Лондоне. Престижная награда присуждается за весомые финансовые показатели и инновационные банковские решения финансовым учреждениям более чем в 100 странах мира.
Отмечается, что при принятии решения международное жюри The Banker приняло во внимание динамичный рост Америабанка за последние годы, его лидирующую долю на рынке по основным финансовым показателям, рост прибыльности, стратегические инициативы, дающие банку конкурентное преимущество на рынке, и качество обслуживания. Жюри также отметило успехи банка в процессе цифровой трансформации, «зеленый» портфель и усилия, направленные на борьбу с изменением климата и решение экологических проблем в Армении.
«Мы гордимся тем, что получили престижную награду «Банк года», пополнив впечатляющий список достижений и наград, полученных в 2022 году. Наша надежная система корпоративного управления, адаптивная культура и цифровая трансформация стали ключом к успешному преодолению колебаний на рынке и адаптации к постоянно растущим потребностям цифрового поколения клиентов. Мы продолжим инвестировать в цифровую трансформацию и человеческий капитал с целью повышения операционной эффективности и внедрения инноваций, чтобы стать надежным финансово-технологическим пространством, предоставляющим комплексные решения для улучшения качества жизни»,- отметил генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Америабанк удостаивается награды «Банк года» уже в восьмой раз. Подробнее о наших наградах и достижениях в 2022 году вы можете прочитать здесь.