«ԳեոՊրոՄայնինգը» պետական սուբվենցիոն ծրագրերում ներդրել է $4.2 միլիոն
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի ֆինանսական մասնակցությունը ՀՀ կառավարության եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ սուբվենցիոն ծրագրերին համագործակցության շրջանակում հասնում է 1 միլիարդ 700 միլիոն դրամի ($4.2 միլիոն)։
«ԳեոՊրոՄայնինգ»-ից հայտնել են, որ ծրագրերն իրականացվել են Սյունիքի, Գեղարքունիքի եւ Արարատի մարզերում, որտեղ գտնվում են «ԳեոՊրոՄայնինգի» ակտիվները:
2021-2022 թվականներին սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի» մասնակցությամբ Սյունիքի մարզի Կապան եւ Քաջարան համայնքներում իրականացվել են հետեւյալ ծրագրերը․
• Խմելու ջրի մատակարարման համակարգի, ջրամբարների կառուցում եւ նորոգում
• Գյուղերի եւ քաղաքների ոռոգման ջրամատակարարման համակարգերի վերակառուցում
• Բազմաբնակարան բնակելի շենքերի ապաստարանների համար նախատեսված նկուղների եւ տանիքների վերանորոգում
• Բնակելի շենքերի վերանորոգում եւ ջերմամեկուսացում եւ դրանց ճակատային լուսավորության տեղադրում
• Նրբանցքների եւ բակերի հիմնանորոգում, փողոցների եւ մայթերի ասֆալտապատում
• Հանգստի գոտիների կազմակերպում (այգիներ, շատրվաններ, մարզահրապարակներ)
• Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների հիմնանորոգում, տարածքի բարեկարգում
• Կոմունալ ծառայությունների սպասարկման սարքավորումների գնում:
«ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը («ԳեոՊրոՄայնինգ» խմբի մեկ այլ դուստր ձեռնարկություն) մասնակցել է Գեղարքունիքի եւ Արարատի մարզերի սուբվենցիոն ծրագրերին: Միջոցներն ուղղվել են Վարդենիս եւ Գեղամասար եւ Արարատ խոշորացված համայնքներում ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման
• Ոռոգման եւ խմելու ջրի մատակարարման համակարգի կառուցում
• Համայնքների գազաֆիկացում
• Համայնքային փողոցների լուսավորություն
• Բազմաբնակարան շենքերի տանիքների եւ մուտքերի վերանորոգում
• Ճանապարհների հիմնանորոգում եւ ասֆալտապատում
• Մշակույթի տան վերակառուցում, հարակից պուրակի կանաչապատում
• Արարատ համայնքի պոլիկլինիկայի կապիտալ վերանորոգում:
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խմբի նախագահ Ռոման Խուդոլին նշել է, որ կառավարության նախաձեռնած սուբվենցիոն քաղաքականությունը պետության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ բիզնեսի միջեւ փոխգործակցության լավագույն ձեւաչափերից մեկն է:
««ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը, որպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն, մեծ նշանակություն է տալիս իր ներկայությանը մարզերում սոցիալ-տնտեսական կենսամակարդակի բարելավմանը միտված ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրերի իրականացմանը: Սոցիալական խնդիրները այն համայնքներում, որտեղ մենք գործում ենք, մշտապես գտնվում են Ընկերության ուշադրության կենտրոնում:
Ուստի, երբ ՀՀ կառավարությունն առաջարկեց սուբվենցիոն ծրագրերի գաղափարը՝ մասամբ համընկնելով մեր սոցիալական աջակցության քաղաքականության հետ, «ԳեոՊրոՄայնինգը» ներգրավվեց ակտիվ մասնակցությամբ։ Հաշվի առնելով այս ծրագրերի շրջանակում համագործակցության զգալի փորձը՝ ցանկանում եմ նշել դրանց բարձր արդյունավետությունն ու հասցեականությունը։ Ընկերությունը պատրաստ է հետագայում եւս նպաստել տարածաշրջանային զարգացմանը եւ բարելավել իր քաղաքացիների կենսամակարդակը»,- ասել է Ռոման Խուդոլին:

GeoProMining вложил $4,2 млн в государственные субвенционные проекты в Армении
Финансовое участие группы компаний GeoProMining в субвенционных  проектах в Армении в рамках сотрудничества с правительством и с органами местного самоуправления доходит до 1млрд 700 млн драмов.
По сообщению GeoProMining, проекты реализованы в Сюникской, Гегаркуникской и Араратской областях страны, где располагаются активы GeoProMining.
В рамках участия в субвенционных программах 2021-2022гг. в общинах Капан и Каджаран Сюникского марза при участии ЗАО «Зангезурский медномолибденовый комбинат» были реализованы следующие проекты, направленные на инфраструктурное развитие:
•    строительство и ремонт системы водообеспечения питьевой воды, водных резервуаров,
•    реконструкция оросительной системы водообеспечения сел и городов,
•    ремонт крыш и подвальных этажей предназначенных для убежищ в многоквартирных жилых домах,
•    ремонт и теплоизоляция жилых зданий и установление их фасадного освещения,
•    капитальный ремонт внутренних переулков и дворов, асфальтирование улиц и тротуаров,
•    организация зон отдыха (парки, фонтаны, спортивные площадки),
•    капитальный ремонт дошкольных образовательных учреждений, благоустройство территорий,
•    покупка техники для обслуживания коммунального хозяйства.
Компания GeoProMining Gold (другое дочернего предприятие Группы GeoProMining) приняла участие в субвенционных программах Гегаркуникского и Араратского марзов. Средства были направлены на реализацию инфраструктурных проектов в общинах Варденис и Гегамасар и расширенной общины Арарат:
•    строительство поливной и питьевой системы водообеспечения,
•    газификация общин,
•    освещение улиц общин,
•    ремонт крыш и подъездов многоквартирных жилых домов,
•    реконструкция и асфальтирование дорог,
•    реконструкция Дома культуры и благоустройство и озеленение прилегающего к нему парка,
•    капитальный ремонт поликлиники общины Арарат.
Президент группы компаний GeoProMining Роман Худолий отметил, что «инициированная правительством Армении субвенционная политика является одним из лучших форматов взаимодействия государства, органов местного самоуправления и бизнеса.
«GeoProMining, как социально ответственная компания, придает большое значение в реализации стратегически-значимых проектов, направленных на повышение социально-экономического уровня жизни в регионах своего присутствия. Социальные задачи в общинах нашего присутствия постоянно находятся в центре внимания Компании. Поэтому, когда Правительство Армении предложило идею субвенционных программ, частично затрагивающих и нашу политику социального содействия, GeoProMining стала   активно участвовать в данном процессе. С учетом уже немалого опыта сотрудничества в рамках данных программ, отмечу их высокую эффективность и адресность. Компания продолжит и в будущем оказывать содействие региональному развитию и повышению уровня жизни их граждан», - сказал Роман Худолий.