Մեծ Բրիտանիա․ ռեցեսիայի սկիզբը եւ դժվար որոշումներ կայացնելու ժամանակը
Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ջերեմի Հանթը (Jeremy Hunt) ներկայացրել է երկրի բյուջեի նոր նախագիծը՝ նշելով, որ ստիպված է «դժվար որոշումներ» կայացնել՝ ապահովելու տնտեսության օպտիմալ «կայունության ուղին», հաղորդում է Finmarket-ը։
Հանթի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիայի Բյուջետային պատասխանատվության գրասենյակի (Office for Budget Responsibility, OBR) գնահատականները ցույց են տալիս, որ երկրի տնտեսությունում ռեցեսիան արդեն սկսվել է: Այնուամենայնիվ, 2022 թվականի արդյունքներով Մեծ Բրիտանիայի ՀՆԱ-ն կաճի 4,2%-ով:
Նախարարը նշել է, որ OBR-ի կանխատեսումները Մեծ Բրիտանիայի տնտեսության համար 2023-24թթ․ վատթարացել են հիմնականում էներգակիրների բարձր գների պատճառով։
Սպասվում է, որ բրիտանական ՀՆԱ-ն 2023 թվականին կնվազի 1,4%-ով, իսկ 2024 թվականին կաճի 1,3%-ով։ OBR-ի մարտ ամսվա կանխատեսումները նախատեսում էին համապատասխանաբար 1,8% եւ 2,1% աճ։ Տնտեսության աճի կանխատեսումները 2025-26թթ․ համար բարելավվել են համապատասխանաբար՝ 1,8%-ից մինչեւ 2,6% եւ 1,7%-ից մինչեւ 2,7%:
Գնաճը երկրում այս տարի կկազմի 9,1%, իսկ 2023 թվականին կդանդաղի մինչեւ 7,4%, կանխատեսում է OBR-ը։ «Մեր այսօրվա գործողությունները կհանգեցնեն գնաճի զգալի դանդաղեցման հաջորդ տարվա կեսից»,- հայտարարել է Հանթը։
Նա նշել է, որ իր բյուջետային նախագծով ենթադրվում է երկու նոր կանոնների ներդնում։
«Նախ, պետական պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ պետք է կրճատվի հինգ տարում։ Երկրորդ, պետական փոխառությունները նույն ժամանակահատվածում պետք է լինեն ՀՆԱ-ի 3%-ից պակաս»,- Հանթի խոսքերն է մեջբերում Financial Times-ը:
Ընթացիկ ֆինանսական տարում Մեծ Բրիտանիայի փոխառությունները կկազմեն ՀՆԱ-ի 7,1%-ը, ասել է Հանթը։ Բյուջեի դեֆիցիտը, ըստ OBR-ի նոր գնահատականների, այս ֆինանսական տարում կկազմի 177 միլիարդ ֆունտ (մարտի կանխատեսումը՝ 99,1 միլիարդ ֆունտ էր)։
Հանթը տեղեկացրել է, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կպահպանի 55 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգի պլանը՝ սուբսիդավորելու տնային տնտեսությունների եւ բիզնեսի էլեկտրաէներգիայի համար ծախսերը, որը պատրաստվել էր նախկին վարչապետ Լիզ Թրասի եւ Ֆինանսների նախկին նախարար Կվազի Կվարթենգի կողմից:
Հանթի նախագիծը ենթադրում է մի շարք հարկային միջոցներ, որոնք պետք է ավելացնեն բյուջեի եկամուտները: Մասնավորապես, ծրագրվում է նվազեցնել բրիտանացիների տարեկան եկամտի շեմը, որը ենթակա է առավելագույն հարկման, ներկայիս 150 հազարից մինչեւ 125,14 հազար ֆունտ։
Բացի այդ, կսառեցվի Կվարթենգի կողմից նախատեսվող եկամտահարկի եւ ժառանգության հարկի նվազեցումը։ Նախատեսվում է նաեւ չեղարկել 2015 թվականից էլեկտրամոբիլների ակցիզային հարկի արտոնությունը։

Великобритания։ начало рецессии и время принятия сложных решений
Министр финансов Великобритании Джереми Хант (Jeremy Hunt) представил новый проект бюджета страны, отметив, что вынужден принять «сложные решения», чтобы обеспечить оптимальный «путь к стабильности» экономики, передает Finmarket.ru.
По словам Ханта, оценки Офиса бюджетной ответственности (Office for Budget Responsibility, OBR) Великобритании показывают, что рецессия в экономике страны уже началась. Тем не менее, по итогам 2022 года британский ВВП, как ожидается, вырастет на 4,2%.
Министр отметил, что прогнозы OBR для экономики Великобритании на 2023 и 2024 гг. были ухудшены преимущественно из-за высоких цен на энергоносители.
Британский ВВП, как ожидается, снизится на 1,4% в 2023 году и увеличится на 1,3% в 2024 году. Мартовские прогнозы OBR предусматривали рост соответственно на 1,8% и 2,1%. Прогнозы подъема экономики на 2025 и 2026 гг. были улучшены до 2,6% с 1,8% и до 2,7% с 1,7% соответственно.
Инфляция в стране в этом году составит 9,1% и замедлится до 7,4% в 2023 году, прогнозирует OBR. «Наши сегодняшние действия приведут к существенному замедлению инфляции с середины следующего года»,- заявил Хант.
Он отметил, что его бюджетный проект предусматривает введение двух новых правил.
«Во-первых, госдолг в процентном отношении к ВВП должен сократиться через пять лет. Во-вторых, государственные заимствования за этот же период должны быть менее 3% ВВП»,- приводит слова Ханта газета Financial Times.
В текущем финансовом году заимствования Великобритании составят 7,1% ВВП, отметил Хант. Дефицит бюджета, по новым оценкам OBR, в этом финансовом году составит 177 млрд фунтов стерлингов (мартовский прогноз - 99,1 млрд фунтов).
Правительство Великобритании сохранит план субсидирования затрат домохозяйств и бизнеса на оплату электроэнергии общим объемом 55 млрд фунтов, подготовленный бывшим премьер-министром страны Лиз Трасс и экс-министром финансов Квази Квартенгом, заявил Хант.
Проект Ханта предусматривает ряд налоговых мер, которые должны увеличить поступления в бюджет. В частности, планируется снизить порог годового дохода британцев, который будет облагаться максимальным налогом, до 125,14 тыс. фунтов с нынешних 150 тыс.
Кроме того, будет заморожено понижение ставки подоходного налога и налога на наследство, планировавшееся Квартенгом. Также предполагается отмена исключения уплаты акцизных сборов для электромобилей с 2025 года.