Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) զգալիորեն բարձրացրել է ընթացիկ եւ հաջորդ տարիների համար Եվրամիությունում գնաճի կանխատեսումները՝ համապատասխանաբար 8,3%-ից մինչեւ 9,3% եւ 4,6%-ից մինչեւ 7%, հաղորդում է Prime գործակալությունը։«2022 թվականի առաջին տասն ամիսների ընթացքում սպասվածից ավելի բարձր գնաճի ցուցանիշները եւ գնային ճնշման ընդլայնումը տեղափոխեցին գնաճի գագաթնակետը դեպի տարեվերջ եւ բարձրացրեցին տարեկան գնաճի մակարդակի կանխատեսումը մինչեւ 9,3%՝ Եվրամիությունում եւ մինչեւ 8.5%»՝ Եվրոգոտում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:Ամռանը ԵՀ-ն ընթացիկ տարվա համար Եվրամիությունում կանխատեսում էր 8,3%, իսկ Եվրոգոտում՝ 7,6% գնաճ:Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի վերջին Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) հերթական անգամ բարձրացրեց հիմնական տոկոսադրույքը 75 բազիսային կետով՝ 1,25%-ից մինչեւ 2%։ Սա ամենաբարձր մակարդակն է վերջին 13 տարվա ընթացքում՝ 2009 թվականի մարտից ի վեր: 28.10.2022 | 09:21 ԵԿԲ-ն հերթական անգամ բարձրացրել է հիմնական տոկոսադրույքը «Գնաճը մնում է չափազանց բարձր եւ երկար ժամանակ կշարունակի մնալ թիրախից բարձր»,- ասված էր ԵԿԲ հայտարարության մեջ։ Կառավարիչների խորհուրդն «ակնկալում է տոկոսադրույքների հետագա բարձրացում»։ Tweet Դիտում՝ 12492

Еврокомиссия значительно ухудшила прогнозы инфляции на 2022-23 годы
Еврокомиссия (ЕК) ощутимо повысила прогнозы инфляции в Евросоюзе на текущий и следующий годы - до 9,3% с 8,3% и до 7% с 4,6% соответственно, передает агентство «Прайм».
«Более высокие, чем ожидалось, показатели инфляции в течение первых десяти месяцев 2022 года и расширение ценового давления, как предполагается, сместили пик инфляции на конец года и повысили прогноз годового уровня инфляции до 9,3% - в ЕС и 8,5% - в Еврозоне»,- отмечается в сообщении.
В летнем прогнозе Еврокомиссии инфляция в Евросоюзе на текущий год предполагалась на уровне 8,3%, а в Еврозоне - на 7,6%.
Напомним, что в конце октября Европейский центральный банк (ЕЦБ) в очередной раз повысил ключевую процентную ставку на 75 базисных пунктов - с 1,25% до 2%․ Это самый высокий уровень за 13 лет - с марта 2009 года.
«Инфляция остается слишком высокой и будет оставаться выше целевого уровня в течение длительного периода»,- говорилось в заявлении ЕЦБ. Совет управляющих «ожидает дальнейшего повышения процентных ставок».