Միջազգային Eleving Group-ի անդամ «Մոգո»-ն Հայաստանում կիրառում է լավագույն փորձը
Միջազգային ֆինտեխ ոլորտի խոշոր ընկերությունների խմբի՝ Eleving Group-ի անդամ «Մոգո» Հայաստանը նշում է իր գործունեության 5 տարին։
2017 թվականին մուտք գործելով հայաստանյան շուկա՝ «Մոգո»-ն իր հաճախորդներին առաջարկեց երկրորդային շուկայից մեքենաների վարկավորման ծառայություն, որն իր տեսակով տարբերվում էր այդ պահին շուկայում առկա բոլոր առաջարկներից եւ, ըստ էության, նորություն էր հայկական ֆինանսական շուկայում։
Այս տարիների ընթացքում «Մոգո» Հայաստանն իր պրոֆեսիոնալ եւ բանիմաց թիմի շնորհիվ, կարողացել է գրավել առաջատար դիրք ավտովարկավորման շուկայում՝ հանդես գալով պարզ, արագ եւ հարմարավետ լուծումներով։ «Մոգո»-ի համար յուրաքանչյուր հաճախորդ կարեւոր արժեք է, եւ ընկերությունն անում է առավելագույնը՝ հաճախորդների պահանջների բացահայտման եւ դրանց համապատասխան ֆինանսական լուծումներ առաջարկելու համար։ Այդ առումով «Մոգո»-ն առանձնանում է առկա պահանջներին արագ արձագանքելու եւ ճկունության փորձով։
Այս 5 տարիների ընթացքում «Eleving group»-ը «Մոգո» Հայաստանում կատարել է ավելի քան 3.5 մլրդ ՀՀ դրամի ներդրում: Շարունակ բարելավելով իր ծառայությունների որակը՝ «Մոգո»-ն առաջարկում է «Eleving Group»-ի թոփային պրոդուկտները՝ 2022 թվականից ներդնելով նաեւ Primero նոր վարկատեսակը (նոր պրոդուկտ, որը ստեղծված է մեքենայի սիրահարների համար, ովքեր ունեն կայուն եկամուտ, սակայն կանխավճարի բացակայության կամ այլ պատճառներով չեն կարողանում օգտվել բանկերի առաջարկած ավտովարկավորման այլ ծառայություններից):
«Eleving Group»-ը հիմնադրվել է 2012 թվականին Լատվիայում։ Այսօր այն հանդիսանում է միջազգային հզոր ֆինտեխ կազմակերպություն, որը գործում է 3 մայրցամաքում, 13 երկրում՝ առաջարկելով տվյալ շուկաների համար նորարական եւ հավակնոտ նախագծեր։
«Մոգո» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հակոբ Մանուկյանի խոսքով՝ լինելով «Eleving Group»-ի անդամ, «Մոգո»-ն Հայաստանում ներկայացնում է ֆինտեխ ոլորտի նորարարությունները, սկզբունքներն ու մեթոդները։
«Խմբի առաջարկած տեխնոլոգիական նորարար լուծումների շնորհիվ «Մոգո»-ն կարողանում է ապահովել ավտովարկավորման ամենաարագ տարբերակները՝ վարկունակության գնահատման ավտոմատացված առաջատար համակարգի կիրառմամբ։ Վերջինս էականորեն օպտիմալացնում է որոշումների կայացման գործընթացը՝ տալով հաճախորդներին հնարավորություն ստանալու անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները սեղմ ժամկետներում»,- ասել է Հակոբ Մանուկյանը։
Ինչպես նշել է «Eleving Group»-ի ներկայացուցիչ, «Մոգո» Հայաստանի խորհրդի անդամ Էդգարս Կոկինսը՝ Հայաստանը միշտ եղել է եւ ներկայումս էլ հանդիսանում է շատ կարեւոր եւ հեռանկարային շուկա «Eleving Group»-ի համար։
«Կարծում ենք, որ որպես ընկերություն այն ունի զարգացման մեծ ներուժ։ Խումբը խորապես հավատում է «Մոգո» Հայաստանի դինամիկ զարգացմանը՝ հիմնված պատասխանատու ֆինանսավորման եւ հաճախորդների ֆինանսական բարեկեցությանը եւ հաջողությանը նպաստող սկզբունքների վրա»,- ընդգծել է Էդգարս Կոկինսը:
2020 եւ 2021 թվականներին Financial Times-ը «Eleving Group»-ը ճանաչել է Եվրոպայի ամենաարագ զարգացող ընկերություններից մեկը եւ ներառել Եվրոպայի TOP 1000 արագ աճող ընկերությունների ցանկում։
Խումբն ունի ավելի քան 2600 աշխատակիցներից բաղկացած առաջադեմ թիմ։ 2022 թվականի 9 ամսվա ցուցանիշների համաձայն՝ «Eleving Group»-ի հասույթը կազմել է 136 մլն եվրո, EBITDA-ն՝ 53.5 մլն եվրո, ակտիվները կազմել են 382 մլն եվրո, իսկ կապիտալը՝ 76.2 մլն եվրո։

«Мого» - член международной Eleving Group, применяет наилучший опыт в Армении
«Мого» Армения - член крупной международной финтех группы компаний Eleving Group, отмечает 5-летие своей деятельности.
С приходом на армянский рынок в 2017 году «Мого» предложила своим клиентам услугу автокредитования со вторичного рынка, которая по своему виду отличалась от всех существующих в тот период других предложений и, по сути, была новинкой на армянском финансовом рынке.
За эти годы, благодаря своей профессиональной и грамотной команде, «Мого» Армения смогла занять лидирующие позиции на рынке автокредитования, предлагая простые, быстрые и удобные решения. Для «Мого» каждый клиент имеет большую значимость, и компания делает все возможное, чтобы выявить потребности клиентов и предложить им соответствующие финансовые решения. В этом смысле «Мого» отличается гибкостью и опытом быстрого реагирования на существующие требования.
За эти 5 лет Eleving group инвестировала в «Мого» Армения более 3.5 млрд драмов. Постоянно улучшая качество своих услуг, «Мого» предлагает топовые продукты «Eleving Group», в 2022 году внедрив также новый вид кредита - Primero (новый продукт, cозданный для автолюбителей, которые имеют стабильный доход, но из-за отсутствия предоплаты или по другим причинам не могут воспользоваться услугами автокредитования, предлагаемые банками).
Eleving Group была основана в 2012 году в Латвии. Сегодня это мощная международная финтех-организация, работающая на 3-х континентах в 13-и странах и предлагающая инновационные и амбициозные проекты для этих рынков.
По словам генерального директора «Мого» Армения Акопа Манукяна, будучи членом «Eleving Group», «Мого» представляет в Армении инновации, принципы и методы финтех-сферы.
«Благодаря инновационным технологическим решениям, предлагаемым группой, «Мого» может обеспечить самые быстрые варианты автокредитования, применяя ведущую автоматизированную систему оценки кредитоспособности. Она существенно оптимизирует процесс принятия решений, предоставляя клиентам возможность получать необходимые финансовые средства в короткие сроки»,- сказал Акоп Манукян.
Как отметил представитель «Eleving Group», член совета директоров «Мого» Армения Эдгарс Кокинс, Армения всегда была и сегодня остается очень важным и перспективным рынком для «Eleving Group».
«Cчитаем, что как компания она имеет большой потенциал развития. Группа твердо верит в динамичное развитие «Мого» Армения, основанное на принципах ответственного финансирования и способствующее финансовому благополучию и успеху клиентов»,- подчеркнул Эдгарс Кокинс.
В 2020 и 2021 годах Financial Times признала «Eleving Group» одной из самых быстрорастущих компаний Европы и включила ее в список ТОП-1000 быстрорастущих компаний Европы.
Группа имеет передовую команду, состоящую из более чем 2600 сотрудников. Согласно показателям за 9 месяцев 2022 года, выручка «Eleving Group» составила 136 млн евро, EBITDA - 53.5 млн евро, активы - 382 млн евро, а капитал - 76.2 млн евро.