ԵՄ ֆինանսների նախարարները հավանություն են տվել Ուկրաինային €18 մլրդ հատկացնելուն
ԵՄ էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարները հավանություն են տվել 2023 թվականին արտոնյալ վարկերի տեսքով Ուկրաինային €18 միլիարդի օգնության փաթեթի տրամադրմանը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավարի առաջին տեղակալ Վալդիս Դոմբրովսկիսը՝ տնտեսական եւ ֆինանսական հարցերով ԵՄ Խորհրդի նիստի արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մեր նպատակն է դեկտեմբերին ստանալ Եվրախորհրդարանի եւ ԵՄ Խորհրդի հավանությունը, որոշումը պետք է արագ ընդունվի, քանի որ 2023 թվականն արդեն մոտենում է, իսկ Ուկրաինան հրատապ ֆինանսավորման կարիք ունի»,- ասել է նա:
ԵՀ ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը առաջին անգամ հայտարարեց Ուկրաինային €18 միլիարդի վարկ տրամադրելու մտադրության մասին հոկտեմբերի 25-ին՝ Բեռլինում Ուկրաինայի վերականգնմանը նվիրված համաժողովի ժամանակ։
Նա տեղեկացրել էր, որ այդ միջոցները կօգտագործվեն 2023 թվականին Ուկրաինայի բյուջետային կարիքները հոգալու համար։ Միաժամանակ, ըստ ֆոն դեր Լեյենի, բյուջետային կայունությունը պահպանելու համար Կիեւին անհրաժեշտ կլինի ամսական €3-5 միլիարդ, այսինքն՝ տարեկան €36-ից մինչեւ €60 միլիարդ։
Պակասող միջոցները ծածկելու համար ֆոն դեր Լեյենը կոչ էր արել արեւմտյան երկրներին եւ միջազգային ֆինանսական հաստատություններին «առատաձեռն օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային» եւ հայտարարել, որ Եվրահանձնաժողովը պատրաստ է «դառնալ Կիեւին միջազգային օգնություն բաշխելու համար քարտուղարություն»։ Նա նաեւ ընդգծել էր, որ Կիեւը կկարողանա օգնություն ստանալ միայն «ԵՄ-ին անդամակցելու համար անհրաժեշտ բարեփոխումներ իրականացնելու» դեպքում։

Министры экономики и финансов ЕС поддержали предложение выделить Украине пакет помощи в €18 млрд в виде льготных кредитов в 2023 году.Как передает ТАСС, об этом накануне заявил первый заместитель главы Еврокомиссии (ЕК) Валдис Домбровскис на пресс-конференции по итогам заседания Совета ЕС по экономике и финансам.«Наша цель - получить одобрение Европарламента и Совета ЕС в декабре, решение необходимо принять быстро, поскольку 2023 год быстро приближается, а Украина срочно нуждается в финансировании»,- сказал он.Глава ЕК Урсула фон дер Ляйен впервые озвучила намерение предоставить Украине кредит в размере €18 млрд на конференции по восстановлению Украины, которая прошла в Берлине 25 октября. 25.10.2022 | 15:47 Зеленский попросил у Евросоюза $38 млрд на 2023 год Она сообщила, что эти средства будут направлены на покрытие бюджетных потребностей Украины в 2023 году. При этом, по словам фон дер Ляйен, Киеву для сохранения бюджетной стабильности потребуется €3-5 млрд в месяц, то есть от €36 до €60 млрд в год.Для покрытия недостающих средств фон дер Ляйен призвала западные страны и международные финансовые институты «предоставить щедрую помощь Украине» и заявила, что Еврокомиссия готова «стать секретариатом по распределению международной помощи Киеву». Она также подчеркнула, что Киев сможет получить помощь только на условиях проведения «необходимых для вступления в ЕС реформ». Tweet Просмотры 5550